В Силистренско гроздоберът е в разгара си. Въпреки че реколтата като цяло е добра, лозарите тази година се оплакват от липса на пазар и ниски изкупни цени.
Дяко Трендафилов се занимава сериозно с лозарство от няколко години. Днес бере гроздето от 48 декара с шардоне. „Реколтата тази година е добра. Лошо е, че пазар няма, ограничен е пазарът. Винпромите си насяха собствени лозя и останаха малко, дето купуват. Силистренският винпром го закриха и тука наблизо няма къде”, обясни той.
Стопанинът все пак е намерил купувач на гроздето си чак от Южна България, но с 10 стотинки на килограм по-малко в сравнение с миналото лято. Само един лозар прави изключение в региона.
„В силистренски окръг съм единственият аз, който садя лозя, всички други изкореняват. И тука в нашия район - най-вече Ламбриново, от масив от 1500 декара може би половината са изкоренени”, казва Дянко Бялов.
За увеличаване на площите си Бялов използва средства по една от европейските програми и смята, че в тях има още резерви. Категоричен е обаче, че държавата остава длъжник на бранша.
„Ние лозарите, не знам защо, но получаваме само евросубсидии, от бюджета на България не получаваме нищо. Нашите разходи са много повече от зърнопроизводителите, ние имаме много повече операции”, обясни Бялов.
Насаждането на декар ново лозе струва от 3500 до 4000 лева - инвестиция, който стопаните от Крайдунавска Добруджа не могат да си позволят. Затова прогнозите са, че масивите с лозя в региона ще продължат да намаляват. Ако, разбира се, държавата не промени отношението си.