Държавата, в лицето на Районната екоинспекция във Варна, не може да осигури експерти по дело за строителство на Карадере. Съдът пък не знае, че проблемът е от компетенциите на бургаската екоинспекция. Той изискал експерти от РИОСВ - Варна, но получил писмо, че служителите са много заети.

"В писмото на съда, което получихме, не става въпрос нито за Бяла, нито за Карадере. Ако бях запознат, щях да напиша, че там имат компетенции РИОСВ-Бургас”, заяви директорът на РИОСВ-Варна Венцислав Николов.

Няколко фирми планират строежи на Карадере.

"Още 97-ма година има териториален устройствен план на община Бяла и тази територия още тогава е предвидена за застрояване и има оценки по Закона за опазване на околната среда и е минал на двуетапно обществено обсъждане”, коментира адвокатът Ангел Донев.

Според природозащитниците - от изхода на делото зависи застрояването на последното девствено кътче по Черноморието. Сега Министерство на околната среда трябва да осигури експерти.  

Междувременно защитници на местността сигнализираха за импровизирано рибарско селище върху дюните на Карадере. Резултатът от дейността на рибарите, според екосдруженията, е открит мъртъв делфин. Според природозащитници рибарите са естествен враг на делфините, които им късат мрежите и изпускат рибата.

На мястото екипът на bTV се натъкна на една барака и рибар, който лови риба там повече от 20 години.

Щом са ни дали документи да работим, значи имаме право, коментира рибарят Янаки Радев и отрече колегите му да убиват делфини.

"Според мен не им е там мястото, има достатъчно места за риболов в България”, заяви Пейо Майорски от сдружение "Синята планета”.

От екоинспекцията казват, че тази година делфините са повече, затова и откритите мъртви бозайници досега са 16.