Читалищата в България масово са студени през зимата. Голяма част от тях не успяват да се справят с разходите за отопление. Освен това служителите не могат да получат актуализираните им от 1 януари по-високи заплати.

Замръзнали прозорци, температурата около 0° и читатели с шапки и шалове - това е обичайна гледка в бистришкото читалище „Св. цар Борис 1”. Причината е липса на пари за отопление.

„Ако все пак има някакъв Кодекс на труда, в който е казано на колко градуса трябва да се работи, виждате тука, в момента, особено в големите студове, аз трябва като началник да пусна хората да не работят”, обясни председателят на бистришкото читалище Стефан Маджаров.

Временно намират решение, като отопляват отделни помещения с ток, но също се правят икономии. „Министерство на културата - от там получаваме средства, които едва стигат, за да си покриваме заплатите, но това е проблем за всички читалища”, обясни секретарят на институцията в Бистрица Венера Кривинска.

50 млн. лв. са предвидените в бюджета пари за читалищна дейност - за близо 7500 служители. Те обаче не стигат след увеличението на минималната заплата. „За настоящата 2015 г. спрямо 2014 г. - завишаването е с около 540 лв. за една бройка - може би това наистина няма да компенсира”, коментира доц. Венцислав Велев - началник на отдел „Регионални дейности" в Министерството на културата.

На другия полюс е дряновското читалище „Развитие”, където все още действат кино зала, библиотека и музикални школи. През 2014 г. читалището е добавило 35 000 лв. чрез допълнителни дейности. „Тези средства са осигурени от дарители-спонсори, от членски внос, от проекти и от курсове, от платени услуги, които осигуряваме тук на местната общонст”, обясни секретарят на читалището Антоанета Ставрева.

За да се решат финансовите проблеми, читалищните ръководства настояват да се направи промяна в Закона за народните читалища.