Електроразпределителното дружество ЧЕЗ предлага структурна промяна в цената на тока така, че делът му да се увеличи. Това ще му позволи да развива мрежите и да подобрява обслужването, твърдят от компанията.
С трите си решения през миналата година Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) понижи дела на ЧЕЗ с 90% до сегашните 0.9%. Същевременно делът на НЕК, ЕСО и производителите бе увеличен с 11% и в момента е 82.45% от крайната цена, се посочва в изявление на ръководството на ЧЕЗ.
Подобно неравнопоставено преразпределяне на дяловете на участниците във веригата противоречи на основния принцип в ЕС, където всички части на веригата се развиват балансирано, заявяват от дружеството. Според ЧЕЗ така се нарушават и интересите на потребителите, тъй като в момента минималният дял на компанията е недостатъчен, за са поддържа и модернизира ектроразпределителната мрежа.
Компанията информира ДКЕВР, клиентите си и институциите, че за да постигне европейско качество на услугата, трябва да влага по 150 млн. лв. годишно.
Ръководството на компанията подчертава, че от 2005 г. досега са инвестирани 728 млн. лв., а технологичните загуби са намалени от 21.52% на 11.98%. В същото време регулаторът признава 8 на сто.
Ценовото заявление на дружеството ще цели покриване и на присъщите разходи за осъществяване на дейността, както и на тези които ще възникнат в следствие на въвеждането на баласиращия пазар, които са в размер на 6.39 млн. лева за "ЧЕЗ Разпределение България" и 34 млн. лева за "ЧЕЗ Електро България", информират от дружеството.
Компанията посочва, че заради това, че продава тока по-евтино, отколкото го купува от НЕК, през 2013 г. е на загуба от 55.4 млн. лв. По-рано днес „ЕВН България” съобщи, че ще предложи токът да поскъпне от 1 юли средно с 8 на сто.