Вече година, откакто се изпълнява проектът за пречиствателна станция в Силистра и канализационната инфраструктура и жителите му като че ли се примириха с несгодите, затворените улици и големите ровове. Защото знаят, че това е за добро. И че е временно. Не могат да се примирят обаче, когато според тях се действа неразумно и непремерено. Като на улица „Белица", където сме по сигнал на живеещите там.
„Знаете ли, цял ден съм била на работа. Снощи до 3:00 часа тропаха, светиха с едни фенери, аз не мога да спя, дойдох в три часа да им направя забележка - може ли в три часа през нощта да работят? Спряха, обещаха след десет минути, спазиха обещанието, заявиха ми обаче че тази вечер в десет часа започват отново нощната смяна”, разказа Петя Иванова..
По-голямото притеснение за хората е несъответствието между тясната им улица и големия ров, който трябва да се прокопае в нея за канализацията. Опасенията са, че механизацията ще бута стълбове и ще удря сградите.
На съседната улица рововете са на няколко педи от стените и стоборите на къщите. Страхът на хората е основателен.
Хората се страхуват, че настъпва сезонът на дъжда и след броени дни училищата отварят врати.
Някои от възрастните хора по улицата смятат, че не им е било обяснено както трябва за прокопаването на шахти в дворовете им.
Няма страшно
От община Силистра обясниха, че знаят за проблема с тесните улици и че там още при построяването на къщите не е спазена регулацията - тоест са строени върху тротоарната площ.
„Въпреки това, преди два месеца направихме експертна комисия, която огледа района. И се наложи, за да се запазят къщите и оградите на хората, да се промени проекта. Намалихме дълбочината и използваме част от старата канализация. С което се гарантира, че техните имоти няма да бъдат засегнати и сградите няма да бъдат нарушени”, обясни зам.-кметът инж. Емил Гойчев.
От общината обясняват, че знаят за прекъснатите комуникации за кабелни телевизии и стационарни телефони и че някъде операторите вече прокарват нови трасета и възстановяват връзките. Инж. Гойчев е категоричен – напуканите стени и падналата ограда ще бъдат поправени от изпълнителя.
До 10 дни трябва да се закрият рововете, обещават от общината. А относно нощната работа обясняват, че това се налага заради сроковете - ако не се завърши проекта до края на октомври, ще трябва да се връщат милиони евро от европейското финансиране.