30 общински болници излязоха на протест. Те затвориха врати за близо час. Причината е опасността от закриване на лечебни заведения.
По данни на здравното министерство дълговете на общинските болници са около 100 милиона лева, почти половината от тях са просрочени.
Ботевградската болница се нуждае спешно от ремонт. В операционната зала освен тавана и пода, трябва да се смени и операционната лампа, която е на повече от 50 години. Задълженията на болницата са за над 270 хиляди лева в падеж, към доставчици на медикаменти и консумативи.
Точно в 12 ч. започна протестът на медиците от Ботевградската болница. Старшата сестра Златка Димитрова коментира, че освен работата при мизерни условия, заплатите са ниски. От протеста тя се върна на работа в детското отделение, където е двегодишната Тамира е с пневмония. Момиченцето си тръгва след 6-дневен престой. Здравната каса обаче плаща за по-малко, а майка й не може да се представи болницата да затвори.
Само на месец болницата губи по 10 хиляди лева или 100 хиляди на година. Възможно е да запорират сметките на лечебното заведение, което е единство за 40 хиляди души.
Затова лекарите настояват да се актуализира заплащането по клинични пътеки. Д-р Красимир Кушев, управител на МБАЛ Ботевград, призова държавата да разбере, че общинските болници са важни.
От болницата в Чирпан изтъкват друг наболял проблем - месечните лимити към здравната каса.
Болницата в Дупница пък е с просрочен дълг в размер над половин милион лева. Медицинската сестра Райка Георгиева посочи, че не е против частните болници, но общинските не бива да фалират. В деня на протеста стана ясно, че цените на клиничните пътеки ще бъдат предоговорени.
От здравното министерство обявиха, че отпускат близо 29 милиона лева за общинските болници. Дълговете в просрочие на тези лечебни заведения обаче за 44 милиона лева.