По 200 000 лв. санкции за всеки ден забавяне ще плаща строителят на Завода за механично-биологично третиране в село Яна в столичния район „Кремиковци”, обяви кметът на София Йорданка Фандъкова на пресконференция за началото на строително монтажните работи.
Столичният кмет подчерта, че от строителите очаква интензивна работа, спазване на качеството и сроковете, както и че ще следи работата по проекта.

Заводът в село Яна ще бъде готов през 2015 г., когато ще преработва 410 000 тона отпадъци годишно. В общия брой за преработка се включват около 39 043 т годишно рециклираните материали, включително около 178,462 т метали, пластмаси и хартия, RDF. Около 359 т годишно ще бъде преработеният подобен на компост материал и ще остават по около 75,635 т остатъци за депониране.

Третирането на отпадъците ще се осъществява в рамките на 310 дни в годината. Това съответства на средно дневно доставени отпадъци приблизително по 1,300 т на ден. Реално обаче в завода ще бъдат получавани само битови и сходни с тях отпадъци.

Представители на изпълнителя на проекта поясниха, че целите на проекта са намаляване на депонирането с общо 52% сравнение с количеството през 2008 г., производство на RDF гориво, 57% рециклиране. Ползите от проекта са икономия на природни ресурси, намаляване на общото количество отпадъци. Оказва се, че и RDF горивото може да послужи в „Топлофикация-София", като може да замести от 10 до 12% от природния газ, който ползва топлофикацията.

Спиридон Александров, ръководител на Управляващия орган на ОП „Околна среда" обясни, че това е най-големият проект изпълняван по ОПОС, който е с огромно екологично значение за най-големия град в страната. Преди 7-8 години стана ясно, че управлението на отпадъците на Столична община изостава в сравнение с модерните тенденции изискванията на ЕС и националното законодателство.

Фандъкова коментира и такса смет, като посочи ангажиментът на държавата да предложи нова методика, а общините - начина за плащане на такса битови отпадъци, след като законът бе променен в началото на годината.

„По мои разчети, ако нямаме ясна методика до средата на годината най-късно, тогава не би могла да се приложи, дори да бъде най-добрата методика, защото има нужда от подготовка, информация за хората. Нямам информация за такава методика досега”, посочи кметът и обясни, че най-справедливият начинд а се определя такса смет е на база на количество отпадъци, но въпросът е как се определя количеството.