Ексклузивно екип на bTV влезе в регентската вила в Боровец, за която се твърди, че е ползвана от бившия главен прокурор.

Имотът предизвика интерес след обвинения от страна на тогавашния заместник- главен прокурор Борислав Сарафов, че къщата е използвана от Иван Гешев, докато е главен прокурор - за лична резиденция.

Имотът е разположен на 18 декара земя. Има няколко постройки. През 2020 г. е бил ремонтиран за над 700 000 лева.

В къщата има хидромасажна вана, сауна и малък фитнес.

Точно 717 377,27 лева са дадени по обществена поръчка за ремонтни дейности по имота. В това число влиза и закупуването на хидромасажна вана. Екип на bTV опита да влезем в имота още преди месец и половина, когато всъщност се появиха и обвиненията, но разрешение получаваме едва сега.

Това, което разбрахме е, че в момента тече досъдебно производство, чиято цел е да покаже дали къщата се е използвала по предназначение. Всичките 17 служители са разпитани.

Преди няколко години регентската къща в Боровец е дадена за стопанисване на ВСС , а те от своя страна – на прокуратурата. Обвиненията, че къщата не се използва по предназначение, са от средата на май.

"Тази къща към момента е служебна база за почивка на прокуратурата, но до нея няма достъп никой от магистратите, защото г-н Гешев я приватизира за собствено ползване, а служителите от базата на прокуратурата, които са служители на прокуратурата и от парите на прокуратурата се плащат заплати, той използва като слуги", каза на 15 май Сарафов.

Това изявление дойде часове след като главният тогава прокурор Иван Гешев публично скъса оставката си. И прехвърчаха обвинения и критики и от двете страни. Същия ден екип на bTV отиде до имота. Но не успя да влезе вътре. Сега – месец и половина по-късно от държавното обвинение ни дават разрешение да влезем в регентската къща.

Посреща ни управителката на имота. Тя е на тази длъжност от три години. Разрешение да застане пред камерата ни – няма. Разказва ни обаче, че там работят общо 17 души. Първо влизаме в основната къща.

На втория етаж в къщата има два апартамента, които са почти еднакви. Това, което успяхме да разберем е, че в повечето случаи Иван Гешев и семейството му са отсядали тук в този апартамент.

По думите на управителката през последните години Гешев е идвал тук сравнително често, но не всекидневно. Разказва ни, че в този период къщата се е използвала и за срещи и съвещания. На място са идвали както представители на ВСС, така и хора от пресцентъра на прокуратурата.

Докато сме там разбираме, че служители са засичали в имота и настоящия изпълняващ длъжността главен прокурор Борислав Сарафов. Управителката ни разказва, че всеки, който е влизал в регентската къща е записван в регистър. И допълва – всеки подал заявка, че иска да пренощува тук през последните години, е одобряван.

От сайта на прокуратурата виждаме, че през 2020 г. е стартирала процедура за възлагане на обществена поръчка за строително монтажни работи на имота. Договорът е сключен същата година, а общата му стойност е за над 555 000 лева. В тези пари влиза и хидромасажната вана, както и подобрения на мястото за отдих за общо около 30 000 лева. Според служителите, нито сауната нито ваната са използвани.

Виждаме и, че през декември 2020 г. е сключен анекс към договора, с който цената на изпълнение се увеличава с още близо 162  000 лева с ДДС. Така общата стойност възлиза на 717 377 лева. Опитахме се да потърсим за коментар и вече бившия главен прокурор Иван Гешев – за да ни разкаже –  използвал ли е той къщата като лична резиденция, каквито бяха обвиненията на Сарафов и наложителен ли е бил този ремонт за над 700 000 лева. Преди да се излъчи репортажът, той не отговори на обажданията ни.

Днес успяхме да се свържем с него, но ексглавният прокурор категорично отказа да отговаря на въпросите ни по темата и заяви, че това са "глупости". Проведохме телефонен разговор и с Борислав Сарафов, който призна, че е посещавал имота, но отново "като гост", когато е бил канен от Гешев.

В телефонния ни разговор Борислав Сарафов отново повтори, че магистратите не са могли да използват къщата, когато пожелаят.

По думите му това вече не е така. За да разберем фактите изпратихме до прокуратурата въпроси  по Закона за достъп на обществена информация относно това колко са посетителите на имота от началото на 2020 г. до днес, какви са приходите от тях и какви конкретно са направените инвестиции. Все още чакаме отговор. Крайният срок да го получим е средата на следващата седмица.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement