„Цаца, ама риба. Риба, ама цаца”. Така според политолога Първан Симеонов са изглеждали споровете кой е печелившият от първия национален демократичен референдум в България. След края на изборния ден основните опониращи си лидери се обявиха за победители.
„Първата стъпка в новата ни история беше стъпка накриво. Този референдум не вдъхнови хората”, заяви Симеонов пред bTV. По думите му премиерът Бойко Борисов е трябвало да остави БСП „да се изложи".
Според дългогодишния член на ЦИК проф. Михаил Константинов въпросът за ядрената енергетика е бил неразбираем и неточен, Първан Симеонов го определи като „троен”. Според Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда питането е трябвало да бъде дали изобщо гражданите искат развитие на ядрената енергетика, без да се конкретизира строежът на нова АЕЦ.
Тя добави, че 3 месеца е твърде малко време за събиране на подписка за референдум, а с промени в Изборния кодекс прагът за валидност на националното допитване трябва да бъде свален до 30-40%.
„Нерелевантно е да сравняваме референдумите с парламентарните избори”, категорична бе Цонева. Тя добави, че хората не са били добре информирани преди допитването, а институциите са били наясно с това. Цонева цитира изследване, според което в началото на кампанията 40% от гласоподавателите са се колебаели дали да отидат до урните. В края обаче едва 10% са имали съмнения, останалите са решили да не дадат своя вот. „Самата кампания отблъсна избирателите”, заяви Цонева.
Според Първан Симеонов референдумът бил заченат като партийно събитие. „Властите ги е страх. Невинни няма”, коментира и проф. Константинов. Той обяви, че би се заел за 6 месеца да махне т.нар. мъртви души от избирателните списъци. Това можело да стане с регистрация, при която всеки гражданин да заяви предварително дали ще гласува.
Тримата анализатори си пожелаха пред bTV гражданите да наблегнат на местните референдуми, да има промяна в Изборния кодекс и да не се отчайваме от първата крачка „накриво”.