Правителството ГЕРБ е приело цена от 6,298 милиарда евро за изграждането на АЕЦ "Белене" и всяка друга обявена от премиера цифра може да се смята за спекулативна. Това става ясно от меморандум, подписан от държавната НЕК, "Росатом" и финландската "Фортум" още през 2010 г. Документът е на РИА Новости и е цитиран от БГНЕС.
Вчера руската агенция съобщи, че Националната електрическа компания на България, финландският концерн "Фортум" и Росатом са фиксирали стойността на централата, но в същото време представители на България, в частност ексминистърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, нееднократно заявяват, че цената на АЕЦ-а може да достигне 10 милиарда евро.
Меморандумът за разбирателство и сътрудничество при изграждането на АЕЦ "Белене" е с дата 30 ноември 2010. На този ден София беше домакин на голям енергиен форум в областта на ядрената енергетика. Той беше открит от самия премиер Бойко Борисов. На него присъстваха президентът на "Росатом" Сергей Кириенко, доведените от тях инвеститори от финландската "Фортум", както и много експерти.
Кириенко обяви пред българските журналисти, че руската страна е изпълнила едно от поставените от Борисов искания за "твърда цена за бъдещата втора атомна централа". Тази цена беше официално обявена на форума на 30 ноември и не става дума никоя друга от коментирани суми, а именно за 6,298 милиарда евро.
Именно тази цена фигурира и в меморандума, който е подписан в София. Подписът под него е на тогавашния генерален директор на държавната НЕК Красимир Първанов. Документът е подписан в присъствието на Трайчо Трайков.
От изнесената от РИА Новости информация излиза, че хвърляните в пространството цени от Борисов и неговите подчинени са спекулативни.
През ноември 2010 руснаците предложиха твърда цена от 6,3 милиарда евро за централата, която според техните изчисления ще се изплати за по-малко от 20 години. Срокът на експлоатация на двата 1000 мегаватови блока на бъдещата централа е 60 години.
Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември "Атомстройекспорт" увеличи претенциите си към НЕК до 1 милиард евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж.