Какви са правилата и задълженията на полицаите? Къде са регламентирани и колко често униформените преминават през различни обучения? Това bTV попита МВР. А от там обясниха, че въпросите са изпратени до три различни структури в министерството, които ще направят справки и в рамките на утрешния ден ще бъде изпратен писмен отговор.
От синдиката на МВР пък заявиха за bTV, че служителите минават през обучение, но само веднъж при встъпването си в длъжност. Правата и задълженията им са разписани, но заради спецификата на всяка ситуация, обикновено преценката се взима от полицая в рамките на няколко секунди.
Така линията между спазване и превишаване на полицейските задължения остава много тънка.
25 август 2022 г. – двама полицаи от Бургас се опитват да спрат автобус, в който има 47 нелегални мигранти. Той буквално ги помита.
Три месеца по-късно – на 22 ноември 2022 г., 51-годишен униформен загива след като микробус отново с нелегални мигранти блъска полицейски бус на Околовръстното шосе в София.
А през септември 2023 г. полицай застреля 18-годишно момче. Тогава стана ясно, че при преследването, служебното оръжие на униформения е изпаднало и той е използвал личния си пистолет.
„Патологът ни каза: „Вашето дете е починало от прострелна рана в гърба“. Просто искам справедливост и да знам защо този полицай, застрелял детето ми като куче“, каза тогава майката на убития крадец.
За да знаят, как се действа в различните ситуации, всички служители минават всекидневно през инструктаж, казват от синдиката на служителите в МВР. В началото на професионалния си път униформените имат и подготовка. Но тя се случва само веднъж.
„При нас е така – всичко е оставено на преценката на съответния колега“, обяснява зам.-председателят на СФСМВР Илия Кузманов.
В случай като този в Стара Загора – дали ще се предприеме преследване зависи основно от действията и личността на разследвания.
„Те са го знаели кой е. Едва ли е създавал толкова голяма заплаха за гражданите и за тяхното имущество, когато е тръгнал от бензиностанцията. При такова пресрещане опасността за полицаите е огромна“, твърди доц. Милен Иванов, бивш зам.-ректор на Академията на МВР.
„Отказът да се изпълни полицейско нареждане е нарушение. Физическа сила при ареста е допустима, но тя се свежда до това на лицето да бъдат поставени белезници. Оттам нататък той е обезопасен. Всичко друго е свръхактивност“, категоричен е адвокатът Людмил Рангелов.
Две полицейски проверки и прокурорско разследване сега ще установяват дали в конкретния случай има нарушения.
От 2018 г. до края на юли 2023 г. 10 полицаи са загинали при изпълнение на служебните си задължения. Пострадалите са 1537.
За същия период са получени 996 сигнала за служители на реда, които са превишили правомощията си. Най-много от тях са били за употреба на физическа сила – 496, като 58 са счетени за основателни. 39 униформени са били уволнени, а други 19 са получили други наказания.
Статистиката е на МВР и е предоставена на медиите от Фондация „Общество и сигурност“.