Разследване на германското издание "Ди Велт" разкри, че България е доставяла оръжия и гориво индиректно на Украйна още в началото на войната. Какви реакции предизвикаха у нас тези разкрития?

Българската индустрия е продавала оръжия на страни, които са го изпращали за Украйна, каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

„Директен износ за Украйна е нямало. Нашите партньори от Полша и Румъния, от Щатите и Англия са купували оръжието на българската индустрия, след което част от това оръжие е отивало в украинската армия “, заяви Кирил Петков.

„Спазили сме решението на Народното събрание до буквата - няма директен износ на оръжие за Украйна“, каза Асен Василев.

По това време министър на икономиката, през чието ведомство минава износът на оръжия, беше лидерът на БСП Корнелия Нинова. Досега тя казваше, че оръжието не отива в Украйна.

„Ние изнасяме от десетки години оръжия за над 60 държави. От тези държави се получава сертификат за крайна употреба и те стават собственици на това, което са купили. Какво правят след това с тази собственост, ние нито можем да контролираме и по международното, и по българското право“, заявява Нинова.

Това не е новина. Така звучаха голяма част от коментарите на останалите партии в парламента за начина, по който български оръжия са стигали до Украйна. 

„Още по времето на управлението на кабинета „Петков“ ние ги призовавахме да си кажат, че изпращат оръжие за Украйна“, каза Даниел Митов.

„Аз съм казал принципно, когато става въпрос за бизнес, когато става въпрос за производството на българската оръжейна индустрия, нормално е тя да търси пазар и да реализира своята продукция на тези пазари, включително и в случаи, когато има война“, коментира Стефан Янев.

„България още от самото начало трябваше ясно да заяви, че подкрепя Украйна и не е имало необходимост военната подкрепа чрез оръжие да минава през посредници“, отбеляза Христо Иванов.

Темата не коментира настоящият министър на икономиката Никола Стоянов.