Работата по участък на автомагистрала "Струма" е започнала преди да е избран изпълнител.

На 30 август миналата година пътната агенция обявява обществена поръчка за технически проект и строителство на платното от Кулата към София. Дължината е почти 24 км, а стойността - 430 милиона лева.

Все още избран изпълнител няма. Но още преди да е обявена поръчката, някой може би знае, че ще я спечели и вече действа на терен. Такъв сигнал получават в неправителствената организация "Антикорупционен фонд".

„Преди два месеца получихме сигнал и  снимки, на които беше видно, че тук работят машини, тежки машини”, обясни Николай Стайков.  

За да са сигурни, че временните пътища и сондажите, до които стигат те, са свързани със строителството на магистралата, от Антикорупционния фонд поръчали анализ на спътникови изображения, който да покаже как се отнасят спрямо бъдещото трасе на аутобана.

Снимка: btvnovinite.bg

В проучвания участък са открити 8 промени. Всяка съвпада с бъдещото трасе. Новите временни пътища са с дължина около 7000 метра. Анализът от сателита показва още, че те са правени преди обществената поръчка и са на държавна територия, стопанисвана от горското в Кресна.

Отиваме там, за да попитаме директора. Няма го. Разяснения ни дава негов заместник: „Във връзка със самата магистрала, нагоре там, където ще се строи магистралата, миналата година по някое време го правиха самата фирма, която трябваше да извърши тези проучвателни дейности. Забравих коя беше фирмата-изпълнител”, обяснява той.

Снимка: btvnovinite.bg

Зам.-директорът обаче не може да покаже документи с разрешителни за временни пътища и сондажи. Затова се срещаме с директора на Югозападното държавно горско предприятие, на чието подчинение е Кресна. Той твърди, че не е давал разрешение на външни фирми за изграждането на временни пътища през изминалата година.

Снимка: btvnovinite.bg

В писмо до bTV от пътната агенция отричат да знаят за подобни дейности. Така горските служители остават единствените, които трябва да са запознати какво се е случвало миналото лято.

Снимка: btvnovinite.bg

„Значи, вижте, не може да се правим на такива каквито не сме. Няма как да стане просто това нещо, без да знаят. Изключено е. Ето казвам го с цялата отговорност”, посочва инж. Дамян Дамянов.

Горските не знаят кои са фирмите, които разкопават и правят сондажи. Знаят ги обаче хората, които работят в района. Те споменават фирмите „Геострой” и „Главболгарстрой”.

Снимка: btvnovinite.bg

От „Геострой” отрекоха тяхна техника да е била в района. От „Главболгарстрой” обявиха в писмена позиция, че не са възлагали работа по отсечката.

Снимка: btvnovinite.bg

Директорът на Югозападното предприятие започва проверка на място. Продължение по темата очаквайте утре сутрин в „Тази сутрин” по bTV.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement