Води се разследване по нов случай на отровен защитен вид – два екземпляра египетски лешояди в региона на Източни Родопи, съобщи Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Свидетел на престъплението е станал орнитолог от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), който на 8 април е посетил район в близост до Момчилград, в който гнезди двойка египетски лешояди.

Първоначално двойката е наблюдавана да лети над гнездото, след което птиците са се спуснали и кацнали в пасище в близост. След няколко минути женската птица (маркирана с GPS предавател) е започнала да се храни с парче месо. Още докато е наблюдавана и снимана, са забелязани първите симптоми на натравянето – птицата  е започнала да издължава шия, приседнала е леко назад и от устата ѝ е започнала да капе пяна.

Експертът от БДЗП е достигнал птицата и опитал да ѝ окаже спешна помощ, но женският египетски лешояд е загинал за минути в ръцете му.

Мъжкият екземпляр е излетял, като орнитологът не е успял да разбере дали се е хранил от отровната примамка.

На терен е извикан екипът на БДЗП за борба с отровите, състоящ се от двама орнитолози и две обучени кучета за търсене и намиране на отровни примамки и отровени животни в природата (Барс и Буда). След обстойно претърсване на района е намерен и вторият лешояд, паднал на 50-60 м сред храстите, отровен, но все още с признаци на живот.

Районът е претърсен с кучетата за допълнителни отровни примамки, за да се предотвратят нови щети.

От ветеринар от Момчилград е оказана първа помощ на все още живия египетски лешояд, поставена е и инжекция с атропин, който действа като противоотрова. Екземплярът е транспортиран до Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани, в Стара Загора, където в момента е подложен на активно лечение за оцеляване и възстановяване. Едновременно с това екипът е успял да открие и всички отровни примамки.

Ветеринарно-медицинската експертиза е назначена от разследващи полицаи от РУ-Момчилград, като на терен пробите са взети от екип ветеринари от Тракийския университет. По случая са съдействали и еколозите на Община Момчилград, която е поела отговорност за почистването на терена.

В България египетският лешояд е защитен вид съгласно Закона за биологичното разнообразие. Видът е включен и в Червената книга на страната. За унищожаването му се прилагат разпоредбите на Наказателния кодекс (НК), припомниха от МОСВ.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK