Съществува сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда. Това показват наблюденията специалистите по човешки ресурси.
По данни на Министерството на образованието през последните години сред най-желаните специалности се нареждат „Право“, „Психология“, „Международни отношения“ и „Журналистика“. Над половината студенти в страната се обучават в направления като „Икономика“, „Педагогика“, „Медицина“, „Администрация и управление“, „Информатика и компютърни науки“ и „Право“.
Желанията на кандидат-студентите обаче съвпадат частично с динамичните нужди на пазара на труда.
„Докато традиционните и социално престижни специалности привличат огромен интерес, реалният бизнес изпитва остър недостиг на кадри в сфери, които осигуряват също стабилни доходи и развитие. Ако по време и непросредствено след ковид пандемията имаше глад за специалисти в индустрии като ИТ, изнесени услуги и производства, то в края на 2024 г. и началото на тази година пазарът вече има съвсем други нужди. Сред най-горещите роли сега са експерти в строителния сектор, като строителни инженери и проектни ръководители, специалисти в сферата на продажбите, лекари и медицински сестри.“, коментира Николай Тръмбев, директор „Подбор“ в Adecco България.
От компанията прогнозират, че професиите, които ще бъдат сред най-търсените в следващите 3-5 години са:
- ИТ специалисти, занимаващи се с разработка и обучение на изкуствен интелект, както и експерти в киберсигурността;
- Инженери в областта на механиката, електрониката и електотехника;
- Изграждането на проекти свързани с възобновяема енергия ще продължи да изисква работници и квалифицирани кадри в тази индустрия.
Според специалистите по подбор на кадри, търсенето и недостигът на кадри с определени професии води до повишаване на заплатите на тези експерти. Но също така отбелязват, че най-добре платената индустрия в България остава ИТ сектора и то с доста голяма преднина пред останалите.
„Необходима е по-добра координация между висшето образование и бизнеса, както и активна роля на държавата в кариерното ориентиране още в гимназиален етап. Само така можем да подготвим бъдещи кадри, които ще бъдат не просто образовани, а и необходими.“, добавя Тръмбев.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK