Увеличава се размерът на незаконно добитата дървесина у нас. Изводът е от доклад на коалиция „За да остане природа в България”. Според проучването сивият сектор ежегодно печели по около 150 млн. лева.

Данните показват, че количеството на задържаната незаконно отсечена дървесина през последните пет години се е увеличило с 40%. В същото време обаче събираемостта на наложените глоби продължава да е ниска. За същия период тя е едва по около 15% годишно.

Поредният пример за възможна незаконна сеч е от Казанлъшко. Около 300 са отсечените дървета по поречието на „Стара Река”. Според община Казанлък целта е превенция срещу наводнения.

 

Според лицензиран оценител дърветата в района са опасни. Лесовъдът Боряна Алексиева обаче е на различно мнение. „Дърветата не бяха маркирани, бяха здрави и никъде нямаше табелка, бележка, която да указва кой сече, защо, как”, казва тя.

Парцелът се води част от урбанизирана територия. Контролът се извършва от общината. Указанията са били да се сече само маркираната дървесина и само в указаната зона, но се натъкваме на сеч зад синята разрешителна линия. 

 

Със случая вече се занимава прокуратурата, а от община Казанлък отказват коментар до края на проверката. Регионалното управление по горите не е установило нарушения.

Да се отдели Изпълнителната агенция по горите от земеделското министерство, за да има независим контрол - настояват от природозащитните организации.

От агенцията по горите пък отчетоха, че през последните 3 години се извършват повече проверки, влагат се повече човешки ресурс и средства, за да се намалят нарушенията.