Очаква се в чужбина да се разкрият около 570 избирателни секции, като в 300 ще се гласува с машини.
На последното заседание на кабинета пък е бил поставен въпросът от списъците да се извадят имената на онези, които са обявили пред данъчните, че трайно ще са зад граница.
Служебният външен министър призова българските общности да се свързват с посолствата максимално бързо, когато имат инициатива за откриване на секция.
„Когато тя не получи своето официално измерение и съответните държавни структури не получат легализация чрез ноти на съответните външни министерства, инициативите остават само като добро пожелание“, обясни Светлан Стоев.
Ново напрежение се появи около секциите във Великобритания. Ако на предишните избори проблемите дойдоха заради ограничението им до 35, то сега недоволство предизвика предложението за редуциране броя на секциите на един адрес.
„Нашето предложение беше тройните и четворните секции да бъда разпръснати за да обхванем колкото се може повече желаещи да гласуват, а към това да се добавят и още нови секции. Затова в план сметката, която предложих на ЦИК, съм заложил откриването на 120 секции в Обединеното кралство. ЦИК обаче реши засега да ги намали на 86 и това е негово право. Между 86 и 120 има увеличение, а не намаление. Така сме учили в училище“, заяви посланикът на България във Великобритания – Марин Райков.
В стенограмата от последното заседание на Министерския съвет пък служебният финансов министър Асен Василев предлага изчистване на изборните списъци от „мъртви души“, като от тях да се извадят хората, обявили пред данъчните, че са трайно зад граница и не плащат данъци и осигуровки у нас.
„Може би с оглед на това, че в НАП има масиви с хора, които са декларирали, че са с трайно пребиваване в чужбина, е добре тези хора да бъдат извадени от списъците. Някаква работна група да се случи и не знам колегите от МВР дали могат да подадат списък на хора с актуални лични документи – било паспорти, било лични карти, за да може хора без български лични документи няма как да гласуват, така че всъщност списъците да бъдат кросчекнати с тези два налични масива от държавните институции, за да бъдат допълнително изчистени от мъртви души“, се чете в стенограмата.
„Ако ви кажа колко предложения се правят и колко от тях стигат до вземане на решение, това са две различни неща. Това е политическо решение, което трябва да се вземе за това български граждани, които не си плащат данъците да нямат право на глас. Аз не знам дали това служебно правителство може да вземе такова решение. Това значи да се преработи ИК, а за да се преработи, трябва да има парламент“, посочва Светлан Стоев.
Днес от финансовото министерство уточниха, че предложението на Василев било имената на тези българи да отпаднат от списъците за гласуване само по настоящ адрес в България.
„По никакъв начин министър Василев не е предлагал да се ограничи правото на глас на българите, които пребивават постоянно в чужбина и не плащат своите данъци и осигуровки в България“, уточняват от ведомството.