Ливанската общност у нас е изправена пред дилема как да помогне и да спаси близките си и да остане в България. Оказва се, че семейства буквално са разделени.
Ако единият брат е дошъл в България и е взел българско гражданство, той може да поиска евакуация само на роднини по права линия - майка, баща и деца. Не може обаче да помогне по никакъв начин на братята и сестрите си.
Много ливанци у нас вече са загубили свои роднини и близки при военните действия.
Али живее в България от 2008 г. Оженил се е у нас, а от 2020 г. има българско гражданство. Сега иска да евакуира семейството си, но има право да вземе само майка си, защото му е роднина по права линия. А брат му и 3-годишното му дете - не.
Полети няма, по море не може, а в Сирия е опасно, казва Али. И моли за помощ.
Аббас живее в България от 32 години. Семейството му обаче е в Ливан. Роднините му обмислят да бягат в Сирия, но който няма възможност, ще остане там.
„Искам да дойдат при мен, но нямат визи, много е трудно“, казва още Аббас.
Ливанската общност в България е от около 1000 души, но датира отдавна, казва почетният ѝ председател.
„Със сигурност се вълнуват и страдат за своите близки. Има много хора тук, които са загубили членовете на своите семейства. Защото бомбите нямат очи и уши и не различават военните от цивилните. Тежко и тъжно е, когато децата нямат играчки, но още по-тъжно е когато има играчки, но ги няма децата“, казва доц. д-в Ходор Факих, почетен председател на Асоциацията на ливанците в България.
Доктор Факих казва, че и част от неговото семейство е там и се моли да са добре.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK