Служебните министри дават пълен отчет за свършената работа през последните шест месеца на открито заседание. Кабинетът „Донев“ е най-дълго управлявалото служебно правителство. 

Вътрешният министър: Справихме се успешно с основната ни задача - да обезпечим изборния процес

Служебният министър на вътрешните работи и вицепремиер по обществения ред и сигурност Иван Демерджиев посочи, че са се справили чудесно с основната задача да обезпечат изборния процес на 2 октомври 2022 г. 

„Обезпечихме криминалния контингент, така че да елиминираме и намалим до минимум манипулирания вот. Нещо ново беше създаването на работната група по киберсигурност. Изборите протекоха спокойно“, каза той. 

Министърът на електронното управление: По никакъв начин не компрометирахме сигурността на целия изборен ден

По думите на служебния министър на електронното управление Георги Тодоров са осигурени честни и прозрачни избори и по никакъв начин не е компрометирана сигурността на изборния ден.

„За първи път предоставихме достъп до кода на машините за осигуряване на по-голяма откритост и сигурност при отчитането на резултатите. Това е резултат от екипната работа на всички нас“, заяви Тодоров.

Правосъдният министър: Всички политически сили признаха резултатите от изборите

По думите на служебния правосъден министър Крум Зарков ситуацията с машинния вот е овладяна заради добрата координация между министрите Демерджиев и Тодоров.

„Всички политически сили признаха резултатите от изборите“, заяви Зарков. 

По думите му това е показателно за това, че правителството си е свършило работата по този приоритет.

Външният министър: Изборите в чужбина преминаха безпроблемно

Успешното организиране и провеждане на изборите в чужбина беше приоритетна задача на Министерството на външните работи, която произтича пряко от мандата на служебното правителство, припомни служебният външен министър Николай Милков.

„Изборите в чужбина преминаха безпроблемно благодарение на организацията и нямаше нарушения и оплаквания за тяхното провеждане“, каза той. 

Той припомни, че за изборите през октомври зад граница бяха разкрити 755 секции в 62 държави. Гласуваха общо 178 000 българи. 

„Членството на България в Шенген е приоритет не само за нашата страна, това е европейски приоритет цялата общност от държави“, каза още служебният външен министър Николай Милков

Регионалният министър: Довършването на интерконектора с Гърция е успех на целия кабинет

По думите на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков довършването на интерконектора с Гърция е успех на целия кабинет. 

„Ние намерихме демотивиран строител и недовършен строеж. След два месеца вече имахме разрешение за ползване върху необходимата част на съоръжението, за да постигнем нужния ефект и имаме успех, който беше важен за цялата енергетика“, напомни министърът. 

Транспортният министър: Успяхме да постигнем диверсификация и неща, отлагани през последните 10 г.

"В рамките на пет-шест месеца успяхме да постигнем диверсификация и неща, които са отлагани през последните десет години", каза служебният заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев.

"Заварихме един недовършен интерконектор, заварихме голяма ликвидна дупка в обществения доставчик „Булгаргаз“ в размер на 1 млрд. лева, несключени договори, неясни доставки на природен газ, много сериозно притеснение сред бизнеса и гражданите, газохранилището в „Чирен“, което беше попълнено с природен газ на много високи цени, като цяло много високи цени на природния газ. Кризисният щаб ни даде възможност, заедно в синхрон, всички ангажирани институции да работим по тази криза", каза Алексиев.

Земеделският министър: 35% от необходимите количества дърва за миналата година бяха доставени

По думите на служебния министър на земеделието Явор Гечев са доставени дърва за 210 000 домакинства. Освен това са направени 606 000 проверки в горския сектор.

„Дървата се оказаха едно от най-ценните неща. 35% от необходимите количества за миналата година бяха доставени, медиите гърмяха, че хората ще останат без дърва за огрев. Но към момента няма такава криза. Към Нова година всички доставки бяха изпълнени, не просто колкото миналата година, а 160% над миналогодишните доставки“, каза той. 

Той припомни, че заедно с другите министерства са били на терен в Карлово, за да направят каквото може за отстраняване на последствията от наводненията там.

Военният министър: Основната ни задача бе да ускорим процесите по модернизацията на въоръжените ни сили

„Основната задача, която Министерството на отбраната си постави в началото на месец август, беше да ускори процесите по модернизацията на въоръжените ни сили“, обясни служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.

Той заяви, че българската армия участва активно в отбраната на държавната ни граница още от 2017 година.

„Работим в отлично взаимодействие с „Гранична полиция“. Активно беше участието на българската армия, особено през периода септември – октомври, когато участвахме в охраната на границата с над 740 души“, каза още Стоянов. 

Енергийният министър: Напълно овладяхме безпрецедентната криза

„Напълно овладяхме безпрецедентната криза, която заварихме в енергетиката с липса на доставчици и договори“, каза служебният министър на енергетиката Росен Христов.

Той изтъкна и дейността за изграждане на енергийна инфраструктура.

„Важен елемент от работата беше да се осигурят слотовете за разтоварване на втечнения природен газ, който стана основният източник за българския пазар“, посочи Христов.

Той изтъкна договореното с Гърция двойно увеличение на новостроящия се терминал в Александруполис и и споразумението, чрез което „Булгаргаз“ получава достъп до газопреносната инфраструктура на турската държавна енергийна компания „Боташ“.

В сферата на електроенергетиката Христов отчете постигнатия за миналата година рекорден износ на електроенергия от страната, като към БВП на България са прибавени близо 7 млрд. лв. 

Икономическият министър: Овладяването на инфлацията бе най-сериозното предизвикателство 

Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов определи овладяването на инфлацията като най-сериозното предизвикателство в работата на кабинета.

„От гледна точка на икономиката на България инфлацията беше най-сериозният проблем, с който се сблъскахме през август, когато встъпихме в длъжност. Благодарение на добрата работа на щаба, енергийното министерство и на всички колеги, овладяването на цените на енергоносителите даде определено глътка въздух“, каза министърът. Той допълни, че принос за това са имали и преговорите за горивата.

Стоянов съобщи, че предстоят разговори и с търговските вериги за храни, за да могат хората да усетят, че цените намаляват. По думите му това ще ни позволи да достигнем критериите за влизане в еврозоната.

Здравният министър: Надявам се, че редовното правителство няма да даде заден ход за бъдещата детска болница

"Надявам се, че бъдещото редовно правителство няма да даде заден ход за бъдещата детска болница", каза министърът на здравеопазването в служебния кабинет Асен Меджидиев.

"Теренът, който намерихме за болницата и обявихме като обект от национално значение, беше една от задачите, поставена ми и от президента Румен Радев", каза още министър Меджидиев.

По думите му процесът за детската болница е от седем години.

"Прескачахме от тема в тема, в лобистки опити за мястото, нарушихме доста интереси и създадохме врагове, но това е държавническо решение", допълни той.

Социалният министър: За първи път кабинет е разработил и приел такъв пакет от мерки за подкрепа на уязвимите групи хора

„За първи път кабинет е разработил и приел такъв пакет от мерки за подкрепа на уязвимите групи хора, получаващи целеви помощи за отопление. Няма друг такъв кабинет от времето, откогато се прилага тази мярка, от далечната 2008 г.“, каза служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.

По думите му с този пакет са успели да достигнат до всеки десети гражданин в България.

„Безпрецедентно увеличихме и размера на границата на бедността за тази година - с 22% увеличение, с които се увеличи и подкрепата за хората с увреждания“, отчете още Лазаров.

По думите му изключителен успех на кабинета „Донев“ е създаването на условия за реформа в областта на социалното подпомагане.

Министър Лазаров изрази мнение, че служебното правителство не се е поддало на „масовата истерия“ за ръста на минималната работна заплата. Той припомни, че е постигнато увеличение с 9,9% на минималната заплата, което изцяло компенсира инфлационните процеси в страната.

Той посочи също, че 900 000 пенсионери са получили увеличението на своите пенсии от октомври миналата година, като средното увеличение е с 15,2%.

Екоминистърът: Едно от огромните предизвикателства беше приемането на природозащитните цели

„Едно от огромните предизвикателства, с които се срещнахме, беше приемането на първите за нашата страна специфични и подробни природозащитни цели – 43. Чрез приемането на алгоритъма на целите осигурихме подход за дългосрочен устойчив механизъм, посочи министърът“, каза служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова.

По думите ѝ често работата на екипа на МОСВ е невидима, но тя подкрепя дейностите на други ведомства. „Често си позволявам да кажа, че ние сме шерпите, които без кислородни маски помагат на алпиниста да изкачи върха“, коментира Карамфилова.

Министърът на иновациите и растежа: Имахме само четири проекта за помощ по НПВУ, а сега имаме 10 200

„Екипът на Министерството на иновациите и растежа на служебното правителство увеличи сериозно интереса на българските фирми към Националния план за възстановяване и устойчивост. На 2 август 2022 година имаше само четири проекта за помощ по НПВУ, а сега имаме 10 200 проекта на малки и средни предприятия“, посочи служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.

По думите му това е станало с открит диалог и във взаимодействия с другите министерства. „Информацията е сила, затова хората кандидатстваха и успяхме да получим инвестиционен интерес от всяка една област в България“, каза министър Пулев.

Вицепремиерът по управление на евросредствата: За България бяха одобрени 10 от 10 от европрограмите

Вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов подчерта, че от началото на август 2022 г. за България бяха одобрени 10 от 10 от европейските програми. По четири от тях някои от процедурите са започнали, а по всички ще има процедури в следващите месец-два. По думите му това е резултат от екипната работа на целия служебен кабинет. 

Относно Плана за възстановяване и устойчивост Пеканов каза, че в началото на август 2022 г. са положени усилия за завършване на работата по първото плащане, тъй като е имало казус, свързан с различни видове рискове. В началото на декември България получи средствата, които отключват възможността да се започне работа по всички важни програми в сферите образование, здравеопазване, транспорт, иновации и т.н.

Вицепремиерът отбеляза, че в рамките на мандата на служебното правителство усилията са насочени към заложените в Плана за възстановяване важни законодателни промени. „За съжаление, от внесените 14 законопроекта по Плана Народното събрание за момента е приело само два. Това е проблем и трябва да се каже ясно“, посочи Пеканов.

Министърът на туризма: От 20 приоритета изпълнихме 19

От 20 приоритета изпълнихме 19, отчете служебният министър на туризма Илин Димитров министърът и допълни, че неизпълненият е свързан с обединението на бранша. Той отчете като успешен летния сезон след активната реклама на българския туризъм, като напомни за засилените проверки по плажовете.

Димитров съобщи, че тази година търговете за плажовете ще се предават на живо. „Ще участват екипи от КПКОНПИ, МВР и ДАНС, така ще осигурим търгове без капка съмнение за тяхната обективност“, каза той.

Той информира, че 95 на сто от дължимите на хотелиерите суми за настанените украински бежанци вече са разплатени след съответната проверка. 

Спортният министър: Чрез тази програма ще се опитаме да задържим у нас българските треньори и специалисти

Служебният министър на младежта и спорта Весела Лечева каза, че Министерството е представило през декември новата Програма за олимпийска подготовка. Фокусът в нея е намаляване на административната тежест чрез преструктуриране на основните направления с акцент върху подготовката на елитните ни състезатели за Летните олимпийски игри Париж 2024 и визия за развитие за следващите Олимпийски игри – Милано и Кортина д’Ампецо 2026 и Лос Анжелис 2028.

Министерството на младежта и спорта ще осигури на българските треньори и технически екипи достойно заплащане чрез Програмата за кадрово осигуряване на спорта за високи постижения за 2023 и 2024 г.

„Това е един от най-големите проблеми в системата на българския спорт – нямаше политика по отношение на заплащането на българските треньори и специалисти, поради което най-добрите наши треньори подготвят чужди отбори. Чрез тази програма ние ще се опитаме да ги задържим у нас и да им дадем ясен хоризонт за развитие“, каза Лечева.