Има ръст на сигналите срещу некоректни работодатели. Преди няколко години Петя (наричаме я условно така) започва работа в голяма компания в столицата. След месец изпитателен срок без осигуровки, тя е назначена на заплата от 800 лв. Условието е да я осигуряват на половината от сумата.
„Много по-заплашващо беше да остана без работа, нямах избор и реших да започна работа. Забременях, а когато трябваше да получа майчинство, сумите, които взимах реално, не се водеха никъде. В този период, вместо да получавам реално майчинсто върху 800 лв., аз получавах върху 400 лв.”, разказва тя.
След това Петя сменя работното си място - там отново няма избор. Съгласява се на заплата в плик. И отново разбира, че тя е губещата. „Съкратиха ме, отидох на борсата и на борсата взимах много по-малко пари от реалната заплата, която получавах. Сега работя там, където ме осигуряват върху сумата, която реално получавам”, споделя Петя.
Данъчните все по-често се натъкват и на друг тип укриване на осигуровки - работодатели осигуряват на 4 часа вместо на 8-часов работен ден.
„Ако човек работи на 4-часов работен ден, очевидно ще му е нужно двойно повече време за осигурителен стаж за пенсия”, каза говорителят на НАП Росен Бъчваров. Пенсията, макар и далеч във времето за повечето българи, не е маловажен въпрос. Тя със сигурност ще бъде изчислявана на един по-малък доход и респективно ще бъде много по-малка отколкото, трябва да е, уточниха от НАП.
Христо е управител на малка софтуерна фирма, която дава работа на 5 души. Казва, че плащането на осигуровките е приоритет за него. В последните години обаче е на ръба заради междуфирмената задлъжнялост.
„Държавата има сериозен пръст в това нещо. Ако държавата първо помисли за причините, най-вероятно ще реши и следствието, което са проблемите с осигуровките и заплатите”, сигурен е той.