Радиофобия обхвана страната след горския пожар край Чернобил. Няма промяна на радиационния фон у нас и заплаха за населението. Това обявиха Агенцията за ядрено регулиране и Министерството на околната среда и водите.

Пожарът е бил на 50 километра от АЕЦ Чернобил и вече е потушен. Мястото се намира извън 30-километровата „мъртва зона”, до която не се допускат хора. При всеки пожар, в атмосферата се отделят димни газове, но в случая, нищо повече от това, уверяват в Агенцията за ядрено регулиране.

Таблото на Агенцията за ядрено регулиране показва, че радиационния фон е в норма. Най-големият страх, че към нас приближава радиоактивен облак, почива на спекулации провокирани от социалните мрежи и няколко онлайн издания.

Според публикации в интернет вчера общинската и областната администрация са били пуснати в отпуск с препоръката да не си отварят прозорците. Това се оказа един от поредните слухове, подклаждащи паниката.

„Няма как да се образува облак, какъвто се образува при ядрена авария, където има парен взрив и изпарения високо в атмосферата. Процесите са коренно различни. В никакъв случай не може да се образува и да се пренесе каквото и да е насам”, каза Марина Низамска от Агенцията за ядрено регулиране.

Аварията в Чернобил от 1986 година ще остане в най-черните страници на историята. Тогава в атмосферата е изхвърлена радиация с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби като тази над Хирошима. Засегнати са милиони в цяла Европа.

Дни наред информацията е крита от хората, затова според психолозите не е странно, че пожарът край централата може да събуди стари страхове.

„Когато имаме такава ситуация, хората търсят успокоение един в друг, затова се получава мълва. Хората минават от сферата на разума към емоциите заради липсата на информация”, каза Маргарита Бакрачева от Институт за изледване на населението и човека.

„Няма никакво превишаване на радиационната обстановка, няма основание за притеснение”, каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.

Общо пет институции следят за нивото на радиацията у нас. Не се налага и предприемане на защитни мерки, тъй като няма причина за това.

Резултати от анкетата на bTV към момента

По-рано днес попитахме зрителите „Вярвате ли, че властите ще съобщят в случай на повишена радиация?”. Резултатите към този момент – 75 процента не вярват, че държавата би съобщила, ако има такова събитие.

Едва 20 процента са на противоположното мнение.

Вярвате ли, че властите ще съобщят в случай на повишена радиация?

По-рано днес вицепремиерът и министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова успокои населението на страната. Тя подчерта, че в случай на съмнение за опасност, гражданите ще бъдат информирани.

*Радиофобията е комплекс от нервно-психични и физиологични соматични разстройства, които се изразяват в неоснователен страх от различни източници на лъчение.