"Винаги съм защитавал българския интерес, а не интереса на други държави. Въпросът е чии интереси защитават политици от парламента и правителството. Очевидно в много случаи небългарските. Кое задава тяхната политика?", заяви президентът Румен Радев по повод критиките след срещата му с президента на Украйна Володимир Зеленски.
„Имат ли собствено мислене и мнение, собствена позиция, защото те безпрекословно следват позицията на големите държави членки. Нашите управляващи нямат свое мнение и позиция“, посочи Радев.
"Никога не съм отказвал да приема президент по негово настояване. Но когато министър-председател реши да покани президент, институционалният диалог изисква поне да бъде съгласуване с мен преди тази покана, а не да бъда уведомяван за вече предприети стъпки", допълни държавният глава.
По думите на Радев в тази ситуация най-лесното е било да не провежда тази среща, но според него това не е добър сигнал за България, особено към 300 000 българи в Украйна.
"Надявам се Министерски съвет да спазва елементарните правила на протокола", добави президентът.
Той още веднъж повтори позицията си, че изпращането на оръжия за Украйна увеличава риска в тази война и обясни, че не е запознат със списъка с оръжия, които тя е поискала.
„В момента явно текат скоростни процеси на препланиране, на промяна на критериите, така че да се освободят определени въоръжени боеприпаси и да се обявят за излишни. Призовавам управляващите да бъдат много внимателни, защото това засяга националната ни сигурност“, смята държавният глава.
А от Министерството на отбраната обясниха, че са дали на Радев списък с всичко, което изпращаме на Украйна.
„Всички пакети, които сме подготвили - като списък, това, което предоставяме като помощ на Украйна, е предоставено на президента на републиката“, каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
„Колкото и в момента да ви убеждават, че те ще бъдат запълнени много бързо, това не е вярно. Тези процеси отнемат години и ако следите международната преса, министърът на отбраната на Германия съвсем наскоро сподели, че за Германия - най-развитата индустриална държава в ЕС, този процес на запълване на изпразнените им складове ще приключи някъде около 2030 г.“, добави Румен Радев.
Президентът коментира и последното интервю на Николай Денков за „Политико“, в което премиерът поиска реформа в разузнавателните ни служби.
„За съжаление, продължава една черна серия български министър-председател да използва чужди медии, за да клевети страната ни. За да развява руската заплаха като параван за разправа със службите в името на лични и партийни интереси точно по сценарии на записите и е жалко, че хлъзгат акад. Денков по този сценарий, но той няма нищо против да го хлъзгат“, каза държавният глава.
„България трябва да влезе в еврозоната, когато е готова, а не когато ни се иска и то на всяка цена. Когато изпълним критериите за дефицит и инфлация след разумно проведени икономически и финансови политики“, посочи Радев.
Той обясни, че няма как да насрочи дата за референдума за отлагане на еврото в България, защото той беше отхвърлен от НС.
„За мен 20 години е неприемлив срок, прекалено дълъг срок, но усилията на политиците трябва да бъдат насочени не към това как да спрат един референдум, който е най-мощният инструмент на демокрацията, а да убеждават българските граждани, че влизането в еврозоната работи за тяхното благосъстояние“, каза още президентът.
Вижте какво коментира държавният глава за реакторите на АЕЦ „Белене“ във видеото.