България трябва да има правителство след изборите. Това послание отправи към партиите президентът Румен Радев.
„Да бъдат много внимателни, да търсят обединение около ценности, около приоритети, да не бързат да се нападат необмислено един друг, защото ще се срещнат след това в парламента и ще бъдат изправени пред най-трудната и важна задача за България – да съставят правителство. България трябва да има правителство след тези избори – категорично. Нека винаги, когато партиите взимат отношение една спрямо друга, да мислят през тази призма – как като влязат в парламента, ще правят правителство заедно. Пожелавам им успех и една открита и разумна кампания“, коментира президентът от Пловдив.
Преди официалния старт на предизборната кампания той призова формациите да се въздържат от нападки, именно защото ще имат задачата да съставят кабинет.
Организацията на предстоящия вот
„Въпреки тежкото наследство и заварените договорки Централната избирателна комисия и служебното правителство ще положат всички усилия, така че да се гарантира машинният вот“, каза още Радев по повод сагата с машинното гласуване.
ЦИК и фирмата доставчик все още преговарят за доставянето на допълнителните 1500 машини, необходими за вота през юли.
„Възвръщането на доверието в изборния процес е основна задача както на ЦИК, така и на служебното правителство. Вярвам, че тук ще се предприемат всички необходими стъпки, така че това доверие да се възвърне“, коментира още държавният глава.
Санкциите по закона „Магнитски“
Президентът коментира и наложените от американското финансово министерство санкции върху трима души от България и свързаните с тях фирми.
Румен Радев определи случая като прецедент за Европейския съюз: „Виждате, че 10 години уж вървяхме към европейско развитие на България, а се озоваваме в един момент редом с Уганда, Судан и Саудитска Арабия“.
„Няма ясна нормативна база за страна съюзник – член на Европейския съюз и на НАТО, попадаща под такива тежки санкции точно как да се действа. Служебното правителство е длъжно да предприеме мерки, които да минимизират риска за държавните институции и българските граждани във финансово отношение. Такива мерки се вземат много внимателно и много прецизно в рамките на закона. (...) Представете си, че държавни и бюджетни организации по някакъв начин попаднат под тези санкции. Какво правим тогава? Това ще означава, че не сме си свършили работата”, каза още президентът.