Никога Алиансът не е бил по-единен в осъзнаването на необходимостта от неотложни мерки, за подкрепа на Украйна, за прекратяване на агресията от Русия, за връщането на Русия към дипломацията, за усилване на източният фланг на НАТО.

Това заяви президентът Румен Радев след срещата на върха на НАТО в Брюксел.

"Извънредната среща на върха на НАТО е изключително важна за нашата сигурност, за хода на войната в Украйна, за бъдещето на Алианса. Единни сме в осъждането на агресията и недопустимата война", добави той.

Радев заяви още, че са се очертали и важни насоки за новата стратегическа концепция на Алианса и за следващата среща в Мадрид.

“В хода на военните действия множеството от страните взеха решение за повишаване на техните бюджети. Това означава нови способности и по-голяма оперативна съвместимост",заяви още президентът.

"Необходимо е да засилим съвместните тренировки и учения, да повишим ситуационната осведоменост и всички да работим заедно, така че да имаме устойчив преход към дългосрочна адаптация на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса", допълни той.

По думите му трябва да повишаваме и устойчивостта по отношение на мобилността и на логистичното осигуряване.

„Затова България изложи и своите виждания да работим усилено заедно с нашите съседи, като Гърция и Румъния, за изграждане с финансовите механизми на НАТО на системата от тръбопроводи за осигуряване с гориво", поясни президентът.

За разполагането на батальонна бойна група в България Радев обясни, че Великобритания ще изпрати 150 войници, които да се присъединят към нашите военнослужещи. Италия също има готовност да изпрати свои военни като част от батальона.

"Една от големите цели на тази среща беше да декларираме ясно, че държим по никакъв начин да не допуснем ескалация на конфликта извън територията на воюващите държави. Основната цел на Алианса е защитата по чл. 5 на всяка една държава членка, която бъде застрашена и по никакъв начин НАТО да не се намесва, за да избегнем Трета световна война", заяви Радев.

По думите му България е държава, която има недостиг от въоръжение на собствената армия.

"България е държава, която сама трябва да гради своята сигурност, заедно със своите съюзници, но тя трябва да допринася с нещо. Ние трябва да придобиваме въоръжение", поясни той.

Президентът добави, че по време на срещата на върха на НАТО не е обсъждан въпроса кои страни осигуряват оръжейна помощ за Украйна и кои не.