Трета година прокуратурата във Враца не може да разплете мистерията - кой съсипа едно от най-големите и богати предприятия в региона. Става дума за прословутата Трудово-производителна кооперация „Христо Ботев". Дългогодишните работници търсят справедливост от различни инстанции, но засега без успех.

Краят на 2009-а е краят и за ТПК „Христо Ботев" във Враца. От стотици - на финала в него работели десетина човека. Работниците са и съкооператори, но твърдят, че не са взели и лев от разпродаването на кооперацията.

„Излязохме отпуск и предпоследния ден ни съобщават, че багажът ни е на улицата, да дойдем да си вземем нещата, каквото можем да спасим, съдия-изпълнителят е дошъл”, спомня си Красимира Георгиева, дългогодишен работник.

Никой от хората не е уведомен предварително, че сградата им в центъра на Враца ще премине от кооперативни в частни ръце. Според дознателя, водил производство между 2005 и 2009 година имотите са продадени на цени далеч под данъчните, да не говорим за пазарните.

Според работниците жената, която е разпродала кооперацията - Виолета Николова, няма права от 2004 година, защото никой не я е преизбирал.

„От 2004 година нито е имало общо събрание, нито УС е избиран, нито председател, госпожата да каже как се е самоизбрала като председател до 2009 г., докато ни изкараха на улицата”, призовава друг бивш служител - Цецка Пенчева.

Тя твърди, че е подправен подписът й в протокол, даващ право на председателката Виолета Николова да изтегли кредит в размер на 100 хиляди евро. Те били изтеглени солидарно от фирмата на дъщерята на Николова и от кооперацията, но били обезпечени с имущество на кооперацията.

„Тя си е направила общо събрание, мен ме е представила като протоколчик, което аз никога не съм била, и ми е фалшифицирала подписа, аз това го научавам в следствието”, допълва Пенчева.

Всеки от ощетените има да получава персонално между две и четири хиляди лева от предприятието. Проблем нямаше да има, ако от 2010 година досега съдът не се произнася категорично по казуса. Дали има фалшифицирани подписи или не би могла да каже графологична експертиза. Такава не е насрочена от прокуратурата.

Екип на bTV намира ръководителката на кооперацията Виолета Николова на излизане от следствието. „Всеки има право да говори каквото си иска, казах в момента продължава прокурорското разследване, когато приключи, може да ми задавате въпроси”, отсече тя.

Досъдебното производство срещу председателката е образувано през 2010 г. за престъпления по служба, две години по-късно делото е препратено от Районна на Окръжна прокуратура с мотива, че няма данни, но не за всичко, а само за данъчно престъпление. По разпореждане на касационната инстанция разследването отново е възобновено. Наблюдаващият прокурор засега отказва да коментира.

Ощетените неуморно сезират институциите в държавата и търсят справедливост. Следва Темида.