Работници осъдиха България в Страсбург заради неизплатени заплати. Европейският съд постанови, че бавенето на възнагражденията на служителите на "Плама- Плевен" е нарушение на основни човешки права.
Държавата ще трябва да плати над 51 000 евро за материални и морални щети, както и съдебните разноски.
Според адвоката на работниците от "Плама" още три подобни дела чакат решение в Страсбург.
"Хората трябва да знаят, че биха могли да се обърнат към този международен инструмент, ако са изчерпали вътрешноправните средства за защита", заяви адвокат Светла Вучкова.
У нас няма точни данни какъв е общият размер на дължимите заплати. Според синдикатите сумата може да е близо до 1 милиард лева. Всеки месец КНСБ прави мониторинг на кризата и разполага с информация от структурите си в 18 региона в страната. Последните данни сочат, че най-много задължения към служителите има в секторите строителство, лека промишленост и машиностроене.
Напоследък се появяват и нови длъжници в здравеопазването, транспорта и селското стопанство. А забавянията на възнагражденията са от 2 до 12 месеца.
В случая с рафинерията в Плевен хората чакат повече от 10 години да получат парите си. Деветимата осъдили държавата в Страсбург няма да вземат реално дължимите суми, а обезщетения за материални и морални щети в размер на 2, 300 евро.
Според синдикатите, крайно време е и българската държава да вземе мерки срещу некоректните работодатели.
"Умишленото неплащане на работни заплати трябва да се криминализира и да се търси съдебна отговорност на тези работодатели", смята вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров.
Данните на КНСБ сочат, че в момента предприятията длъжници са 64. Главната инспекция по труда също прави проверки за забавени заплати. За петте месеца на тази година проверените предприятия са дължали 59 милиона лева.