В полза на хората, чувствителни към цветен полен, публикуваме поленовата прогноза на биолога Мариела Христова от лаборатория "Алергия" към НЦЗПБ.

Цъфтеж на смърч

През втората половина на месец май от дърветата ще цъфтят: смърч,ела, бял и черен бор. Към края на месеца ще започнат да цъфтят липите.

Цъфтеж на бор

Ще се разпространяват семената на тополите, често наричани и „Пухчетата" на тополите.  Те не са алергизиращи! Те предизвикват механично дразнене при всички хора, но не и алергична реакция. Това, което предизвиква алергични прояви е прашецът на тревите, но той не се вижда.

Цъфтеж на треви от сем. Житни

Главният причинител на сенна хрема ще бъде поленът на тревите от сем. Житни.

В дните без дъждове ще се натрупат големи количества житен полен във въздуха над цялата страна. Изключение ще бъдат високите планински части, където цъфтежа им още не е започнал.

Хубаво е пациентите да следят метеорологичните данни и при възможност в часовете преди дъжд да стоят в затворени помещения. Това е период когато поленовият фон е с най-висока концентрация. След преминаване на дъжда, въздухът е по-чист и няма опасност от усложняване на алергичните оплаквания при пациентите.

От прогнозата на синоптиците от НИМХ за сравнително сухо време, до понеделник въздушната поленова концентрация ще се увеличава. В понеделник и особено във вторник ако има интензивни валежи, количеството прашец във въздуха ще намалее драстично.

При наличие на следобедни превалявания, поленовата концентрация сутрин ще е умерена, около обяд може да стане  висока поради очакваните високи температури, и след дъжда да спадне до ниска или умерена в зависимост от интензитета и продължителността на валежите.