От мораториума върху проучванията и добива на шистов газ трябва да отпаднат част от текстовете, реши временната парламентарна комисия.
"Текстовете създаваха пречки за добиване и на конвенционален газ, както и за съхранение на природен газ", посочи председателят на комисията Диан Червенкондев.
По думите му сега действащият мораториум затруднява добива на конвенционален газ, защото в него е забранено вкарването на флуиди под земната повърхност под налягане от повече от 20 атмосфери.
Сега тази точка отпада, но не се разрешава проучване и добив на шистов газ по технологията хидрофракинг, подчерта Червенкондев.
Временната комисия ще продължи работата си още три месеца. Докато не се докаже, че методът хидрофракинг е безвреден, той ще остане забранен.
Природозащитници обаче реагираха бурно на това решение и заплашиха с масови протести.
Мораториумът за добив на шистов газ влезе в сила на 24 януари 2012 г., след продължителни протести на природозащитници. В последствие Министерството на икономиката, енергетиката и туризма поиска промяна на мораториума, защото се оказа, че решението на парламента от края на януари спира добива на природен газ изобщо.