Премиерът Кирил Петков беше днес на проверка по граничните пунктове, през които преминават украинците, бягащи от войната.
Вечерта той посети един от центровете за приемане на бежанци у нас, този във Варна. Петков призова за още дарения на дрeхи и памперси, и похвали доброволците за полаганите усилия.
„Едно добро начало, базирано на истински отворени обятия на доброволци заедно с държавата. И ето сега държавата ще засили своето присъствие в центрове като този и се надявам, че на базата и на този общ координационен център от самата граница до тук нещата ще станат все по лесни“, каза премиерът.
Проверка направиха и екипите на bTV в три големи града, за нивото на организацията по посрещането на пострадалите хора и кой всъщност им помага.
В Бургас Областният кризисен център отвори едва вчера. Оксана от Киев с четирите си деца търси помощ за училище. Пита какво трябва да направи, но не разбира какво й отговарят.
"Трябва да получите официален статус. Това, което имате, е само адресна карта, че живеете на този адрес. А официалният статус ще получите от специалисти по миграция, които сега се обучават. За Бургаски регион е само един. Ще трябва малко да почакате", обясни доброволецът Александра Долгих.
Вече 2 седмици по 16 часа на ден Татяна Георгиева работи безвъзмездно в Центъра за съдействие на бежанци във Варна. Подкрепа са получили вече 15 000 украинци.
Бежанците се регистрират, получават храна и продукти, търсят им се места за настаняване. Но отново всичко е благодарение на стотината доброволци.
Областният координатор на "Продължаваме промяната" Николай Стефанов ръководи центъра, но не като част от властта, а също като доброволец.
"Надеждата ми е, че всички институции ще си имат вече представители тук и ще си вземат ресора, за който отговарят, а доброволците ще останем само спомагателно звено", каза Николай Стефанов.
Аня пристига от Одеса в Пловдив с едногодишното си дете. Получава подслон и храна в Младежкия център към общината.
„Ние сме много благодарни, говорят си с нас и не се нуждаем от нищо“, каза Аня.
Щабът отваря седмица след войната, досега са настанили в общински сгради около 200 души. От петък тръгва и курс по български език.
Ще го води преподавател от Пловдивския университет с украински и руски, обясни Георги Титюков, заместник-кмет по социалните дейности в община Пловдив.
А доброволческите пунктове за храна, завивки и лекарства за настанените в частни домове се множат.