Какви промени има в данъчната кампания за местни данъци и такси. Репортерите на bTV провериха къде има вдигнати налози. Във Видин ставката за частните имоти скача от 1,2 промила на 1,6 върху данъчната оценка, а такса смет – на 4 промила. Вдига се и налогът за автомобилите. Част от местните съветници са били против.

„Считам, че това не само не е почтено и нормално спрямо видинските граждани, но считам, че това е едно престъпление спрямо хората“, каза Огнян Ценков, бивш кмет и настоящ общински съветник.

Мотивите на Община Видин – повечето данъци не са увеличавани от над 10 години, инфлацията е огромна, а трябват пари за чистота и инфраструктура. Над 1 200 000 лева ще постъпят в бюджета допълнително от налозите.

„Аз смятам, че няма начин да не се увеличават данъците. Ако искаме да бъдем европейци, колко плащат данъци натам, така и ние“, каза Розалина Борисова, жител на Видин.

„Вдигат данъците, да ми вдигнат и пенсията, да има нещо така да остане“, смята пък Райко Перов.

В Благоевград завишението засяга такса „битови отпадъци“.

„Ставката се промени от 1,1 на 2,9. Около 20 000 данъчна оценка, ако е плащал 22 лв. такса битови отпадъци, сега ще заплати 58 лв. 38 лв. е данъкът за недвижим имот за същото жилище“, казва Росица Христова, която е гл. експерт „Местни данъци и такси“ в община Благоевград.

Въпреки че другите данъци и такси остават непроменени, а общината дава 5% отстъпка при плащане на всички задължения до 2 май, повишената такса предизвиква недоволство.

„Начинът, по който е формиран размерът на таксата, не съответства, според мен на услугата, която се предоставя на гражданите на Благоевград“, казва бившият общински съветник Димитър Урдев.

Размерът на таксата бе променян два пъти през миналата година, веднъж на 2,9 промила, а след това и 2,1. И двете решения бяха атакувани в съда от областния управител, а в края на 2022 г. ВАС потвърди по едното дело, размерът от 2,9 промила. Начисляването на база данъчна оценка обаче е несправедлива, според гражданите.

„Не може едно жилище, в което живее 4-членно семейство и едно жилище, в което живее сам човек и само, защото те са с еднаква квадратура и еднаква данъчна оценка, да плащат еднакъв размер на данък“, смята Урдев.

През април съдът ще разгледа и второто дело, по което се обжалва размерът от 2,1 промила. Ако Върховният съд потвърди решението на община Благоевград като законосъобразно, ще се наложи преизчисление на такса "битови отпадъци", а общината ще трябва да връща пари на гражданите, които вече са платили при по-високата ставка от 2,9 промила.