Девет от 10 родители у нас смятат, че шамарите не са ефективен метод за възпитанието на децата им. Въпреки това две трети от тях са го прилагали.

Това показват данните от национално представително проучване по поръчка на Националната мрежа за децата.

30% от анкетираните признават, че използват телесно наказание в момент на гняв или обида. Родители общуват с децата си в едва 15% от времето, прекарано с тях.

Една трета от майките и бащите са търсили информация при възникнал проблем.

В очите на трите си деца Йорданка среща щастието, но и огромната отговорност. Признава, че агресия проявила веднъж, когато усетила безсилието.

"На мен ми се е случвало да си ударя детето и наистина разбираш, че това е неефективен метод, защото после го виждаш много преекспониране в техните отношения”, сподели Йорданка Славова.

Сега в основата на възпитанието е разговорът – кое правилното и кое е грешното.

Наказанието има различни варианти, различни от физическото насилие, казва Найден, баща на момиченце.

„Когато свърши нещо неправилно, просто я наказваме като отнемем това, което най-много харесва като играчка”, разказа Найден Димитров, баща на Беатрис.

Според проучването най-често шамари раздават майка, баща, но и учителите в училище.

„Родителите отчаяно се нуждаят от помощ как да разрешат една основна дилема – между най-добрия интерес на детето и спазването на правата на детето, които включват неизползването на телесни наказания”, заяви Славянка Иванова, един от авторите на прочуването.

Експерти припомнят, че за по-тежки форми на насилие, детето може да бъде отнето.