Нов протест започна тази вечер на площад „Възраждане” в Габрово. Протестиращи се отправиха към ромската махала.
Вижте повече ТУК.
Демонстрантите отправят искания към институциите и твърдят, че се чувстват незащитени.
В града е засилено полицейското присъствие, има и жандармерия. Хора, които се изказаха пред протестиращите, осъдиха безредиците от предишната вечер.
Вицепремиерът Томислав Дончев, заедно с кмета на Габрово – Таня Христова, и други представители на местната власт, излязоха пред събралите се хора. Те се опитаха да проведат диалог с протестиращите, но бяха посрещнати с викове „Оставка”и освиркани от протестиращите.
Районният съд в Габрово остави за постоянно в ареста тримата мъже, които нападнаха служител в денонощен магазин. Деянието предизвика недоволство, което прерасна в протест. Снощи напрежението ескалира.
В съдебната зала нападателите казаха, че съжаляват за случилото се. Два часа по-късно обаче съдът постанови постоянното им задържане под стража. Мотивите - и тримата от тях са с богати криминални досиета, двамата - съдени за престъпления от общ характер, а третият в изпитателен срок на влязла в сила присъда. Деянието им предвижда лишаване от свобода до 3 години.
Така съдът прецени, че са на лице всички предпоставки за оставането им зад решетките. Съдът реши още тримата да бъдат преместени в следствения арест във Велико Търново.
Нападателите бяха конвоирани до съда при строги мерки за сигурност. На излизане изказаха съжаление, а фамилията им се разграничи от тях.
Заради снощните безредици жандармерия и полиция пазиха града и днес. "Има едно лице задържано за неподчинение на полицейско разпореждане", съобщи Борислав Бончев, директор на ОД на МВР – Габрово.
Къщите, които протестиращите потрошиха, днес бяха под охрана. Полицейски екипи придружаваха трудово заетите от малцинствата дори на работните им места.
Обстановката в Габрово през целия ден днес остана спокойна, въпреки че започна събарянето на опасните къщи, в които незаконно може да се настанят ромски семейства.
Спешната акция обхваща 13 общински жилища, които са били предвидени да разрушаване, защото са негодни за обитаване. Те обаче били предпочитани понякога за заселване на цели фамилии.
Вицепремиерът Томислав Дончев, който е и бивш кмет на Габрово, отиде на място, а в София беше свикано извънредно заседание в Министерския съвет.
Полицията си е свършила работата. Няма данни за политическо вмешателство при организиране на това недоволство, отбеляза вицепремиерът Красимир Каракачанов.
Той напомни, че отговорност на общината е да следи за незаконното строителство и да организира интеграцията на малцинствата.
От общината реагираха веднага. Климент Кунев, зам.-кмет на община Габрово, заяви, че са се погрижили къщите да се освободят по съответния законов ред и да ги освидетелстват като негодни за обитаване.
Премиерът също коментира темата от Брюксел. „Има ли избори веднага се вдига етническото напрежение и се търсят подобни прояви”, отбеляза премиерът.
В Социалните мрежи недоволството продължава.