Търсачи на трюфели се събраха на протест пред парламента в София както и пред сградата на Държавното ловно стопанство „Дунав“ в Русе. Те се обявиха против законови промени, които регламентират дейността им и настояват да бъде изготвен „плаващ календар“ за изкупуване на трюфели, съобразен с атмосферните условия.
„Това е един от основните ни проблеми, който ако не се реши, браншът ни ще се затрие рано или късно“, каза Валентин Димитров в Русе.
„Действащият закон в момента не е удачен за работа и искаме или да се отмени, или да се изменени и допълни, така че да ни уреди работата. В момента плащаме таксите от предходния месец за следващия, а ние не знаем изобщо дали ще има какво да берем тогава“, допълни още той.
Събирачите на трюфели и гъби предлагат заплащането на осигуровките, таксите и данъка да става до 15-o число на месеца, в който се извършва добивът, а не в предходния. Целта е да се премахне неяснотата дали ще има добив на гъби, трюфели и горски плодове, или няма да има вследствие на сняг, суша, студ, и други непредвидени условия.
Пенсионери и инвалиди да не заплащат осигуровки, а лицата, осигуряващи се на 8-часов работен ден, да заплащат осигуровки по желание. Сега събирачите на трюфели плащат осигуровки за 4-часов работен ден.
„Тези, които сме се събрали тук, не членуваме в асоциации. Нашите искания са да има планиран добив на недървесни продукти във всяко едно горско стопанство. В русенското горско стопанство такъв няма и не можем да събираме недървесни продукти, въпреки че сме си платили“, каза Елеонора Терзиева, която е търсач на трюфели от 10 години.
„Ние искаме да се върне миналогодишният модел до създаването на Закон за трюфелите. Когато отидем до пункта на всеки продаден трюфел ни се удържаха по 10 % данък от купувачите, които бяха длъжни да го внесат към държавата“, каза още Терзиева.
Част от представителите на протестиращите влязоха и на среща с ръководството на Държавно ловно стопанство „Дунав“, за да изложат исканията си.