Извънредно поевтиняване на тока за бита с около 8 % ще има. Големият въпрос е откога - 1 март или 1 април? Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) продължава да прави изчисления, обяви председателят й в оставка Юлиана Иванова.

„Аз не мога да се ангажирам с датата 1 март за промени в цените на електроенергията”, призна Иванова. Все пак тя обеща, че през март държавният регулатор ще излезе с позиция за промени в цените на тока. „И на мен ми се иска да е първи март, а не април, защото всички плащаме сметки”, заяви Иванова.

 

Свидетели сме на безпрецедентна ревизия на цените на тока - от централите до разпределителните мрежи. Промяната трябва да се случи за всички участници в енергийната верига в един и същи момент. На 1 число от месеца.

Иначе ще настане нов хаос с отчитане и фактурирането на произведена и потребената енергия. Комисията регулатор призна, че за да изпълни задачата на кабинета за извънредно намаление на цените за бита трябва за десет дни да направи сметки и да промени тарифи, които обичайно отнемат повече от месец работа.

Комисията за енергийно и водно регулиране подчерта, че за да изпълнят обещанието на кабинета за извънредно поевтиняване на тока сега спешно преправят огромен обем числа и парични потоци на всички дружества в енергетиката по цялата верига. От всяка една електро централата до разпределителните дружества.

„Първи март е другата седмица. Ние работим много усилено. Повярвайте ми! Жените в комисията не спят. Дори не може да си видят децата”, заяви председателят в оставка.

Чисто технологично експертите и комисарите може и да не се справят за толкова кратък срок. „Значи с първи март аз лично не можа да се ангажирам, но март месец ще имаме становище по това нещо”, допълни тя.

Това автоматично предполага че цените ще се понижат чак от 1 април. Националната електрическа компания обяви, че още в сряда е представила на енергийния регулатор всички числа и информация. Комисията търси начини понижението да не е за сметка на бизнеса.

Новината с колко и от кога ще поевтинее токът за населението на практика се отлага за края на следващата седмица.

Държавата за да постигне по-ниска крайна цена на тарифите за домакинствата ще намали средната цена на тока, който се формира от всички централи. За да се понижи тази цена държавната НЕК ще купува по-малки количества ток от ТЕЦ-ове със скъп ток. Като ТЕЦ Димитровград, Брикел и Бобов дол.

И ще купува по-големи количествата по-евтин ток от АЕЦ Козлодуй. Отделно държавата ще признава по-малък процент загуби на ток в мрежите на ЧЕЗ, Енерго про и EVN, които сега влизат в крайните сметки на абоната.

Тарифите за бизнеса може да се повишат, защото сега АЕЦ Козлодуй има квота евтин ток, който продава на индустрията. Така наречения свободен пазар. Квотата евтин ток за заводите ще се намали извънредно. И така те ще се принудят да купуват по-скъп ток от другите централи на пазара. Но все още няма категоричен отговор ще поемат ли големи заводи на свой гръб обещаното намаление на сметките за населението.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил