Поредният протест в столицата тази вечер блокира движението на Орлов мост за пореден път. Представители на демонстрантите, които към 18 ч бяха около 400-500 души, заявиха от импровизирана трибуна на езерото „Ариана”, че „поръчването” на експремиера Борисов от страна на Ахмед Доган е „кьорфишек”.

Множеството от граждани се отправи към Народното събрание и освирка сградата. Шествието беше съпътствано от минимален брой полицаи.

Присъстващите хора скандираха „мафия”, "всеки ден ще е така, до победата". От мегафона беше казано, че президентът Росен Плевнелиев щял да назначи за премиер Симеон Дянков. Протестиращите посрещнаха тази новина с мощни освирквания.

Пред гражданите отново бяха прочетени основните искания, сред които са недопускане на повтарянето на партийната въртележка чрез предсрочни избори. Те настояват партиите, управлявали през 23 години на прехода да не бъдат допускани отново до управлението и партийният модел да бъде заменен от пряко гражданско управление по пример на Исландия.

После гражданите се отправиха към Президентството, а оттам тръгнаха обратно към Парламента, а после и към Орлов мост. Към 20 ч хората вече скандираха за мирен протест, без провокации и агресия. Около 20,20 ч протестът приключи, а движението в столицата беше нормализирано.

Акцията започна като протест срещу монополите и високите цени и сметки за ток и парно, но вече е срещу политическата система в страната. Участниците заявиха, че са против предсрочни избори, както и против всички управлявали страната през последните 23 години. Не се е налагала намесата на полицията в протеста в столицата тази вечер.

Организаторите на шествията в цялата страна ще се съберат в неделя, за да обсъдят съвместните си действия.

Моделът "Исландия"


За 5 г. неолиберален режим Исландия успява да се превърна в една от най-богатите страни в света. През 2003 г. всички банки там са приватизирани, за да се привлекат повече средства е въведено и онлайн-банкирането. Заедно с ръста на инвестициите расте и външният дълг на банките. През 2003 г. външния дълг на Исландия е 200 процента от нейния БВП, а през 2007 година достига 900 процента. Световната финансова криза през 2008 г. кара Исландия да обяви банкрут.

Премиерът Геир Хорде започва да води преговори за предоставяне на 1.2 милиарда долара кредит, към който северните страни трябваше да добавят още 2.5 милиарда. Но международното финасово общество натиска Исландия да проведе радикални мерки.

Правителството пада под натиска на протести. След изборите през април 2009 г. на власт идва лява коалиция, която осъжда неолибералната икономическа система, но веднага се предава под натиска върху Исландия за изплащането на дълга от общо 3.5 милиарда евро.

В крайна сметка лидерите на Исландия вземат страната на своите избиратели. Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който трябва да вмени на исландските граждани отговорност за дълговете на исландските банкери, и свиква референдум. Междувременно МВФ заплашва да спре всякакво финансиране за страната.

93 процента от исландците гласуват против изплащането на дълговете. МВФ веднага спира кредитирането на страната. В Исладния започват масови разследвания на хората, отговорни за финансовата криза. Исландците приемат нова конституция, която освобождава страната от властта на международните финанси.

За да напише новата си конституция народът на Исландия избра 25 безпартийни граждани измежду 522 видни представители на обществото, всеки от които е препоръчан от други минимум 30 души. Конституцията е написана в интернет, като гражданите дават своите коментари и предложения.

Протестната вълна в страната

Протестната вълна заля и днес различни градове в страната. Във Варна се разрази скандал кой да оглави Инициативния комитет на протестиращите. Споровете разединиха недоволните.

С кратко шествие на част от митингуващите завърши протестът в морската столица. Беше направен опит да бъде избран легитимен, инициативен комитет, който да представи исканията на протестиращите пред местната и централна власт, но това не стана.

Между протестиращите се разгоряха остри спорове за това кои са истинските цели и кои трябва да бъдат избрани като представители. Поради разногласията част от протестиращите - около 200 души, не взеха участие в шествието и останаха пред сградата на общината.

Протестиращи врачани поискаха да започне подписка за референдум с въпрос за свикване на Велико Народно събрание, което да приеме нова конституция и да промени системата. Близо 200 жители на града се събраха пред сградата на Общината на пореден протест срещу високите сметки, монополите, мизерията и ниския жизнен стандарт.

Около 200 души се събраха днес на централния площад "Свобода" в Търговище на протест срещу монополите. Организаторите на народното недоволство бяха местни пенсионерски клубове, неправителствени организации, гражданското движение "ДНЕС" и синдикалните структури на "КНСБ" и "Подкрепа".

Около 600 души се включиха в протеста срещу високите цени на тока и монополите в Пазарджик.

Мирният протест в Русе тази вечер прерасна в гражданско неподчинение. Началото беше поставено с шествие по централната улица "Александровска", което достигна до сградата на общината. През цялото време протестиращите скандираха "Българи, юнаци", "Мафия". Издигнати бяха плакати с надписи "Искаме експертно правителство", "Монополите - вън от България".

След като направиха една обиколка, младежи седнаха на пътното платно на един от входовете и изходите му и така блокираха движението по бул. "Липник". Впоследствие групичка от протестиращи се отправи отново по бул. "Цар Освободител", като младежите вървяха в средата на пътното платно. След това тръгнаха по международния булевард "България" с намерение да блокират "Дунав мост".

Очакваме вашите кадри от протестите в рубриката "Аз, репортерът".

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил