Край на един протест на превозвачите и началото на нов на през юли. Транспортният бранш е разделен заради идеята за създаване на българска автомобилна камара.
Част от сектора е категоричен, че законопроектът за Българската автомобилна камара ще създаде нови проблеми за фирмите в бранша. Другата част от транспортния сектор настоява камара да има с аргумента, че с нея ще се гарантира надеждността на превозвачите и спазването на минимални стандарти в сектора. Премиерът Бойко Борисов разпореди оттегляне на проекта до сближаване на позициите.
Автобуси дойдоха на протест в София днес. Фирмите, които ги вкараха до центъра на града, са категорични - новите предложения ще доведат до проблеми с лицензите и допълнителни разходи.
На коренно друга позиция обаче е друга част от транспортния сектор. Тя подкрепя създаването на камарата и заплашва да протестира с 3000 камиона, ако законопроектът бъде изтеглен.
Част от фирмите излязоха на протест убедени, че предложените нови правила са в техен ущърб. „Така ще ни разбият всичко. Блокират ни напълно. Няма да можем да работим”, коментира шофьорът Станислав Янев.
Промените предвиждат бъдещата камара да решава за лицензите за превоз, а това според протестиращите ще наруши конкуренцията.
„Камарата ще прави предложения към министъра да издава лиценз или да не издава лиценз на конкретната фирма, което автоматично означава, че министърът без предложения от камарата не може да направи никакви действия”, обясни Магдалена Милтенова от Националното сдружение на българските превозвачи.
Недоволните бяха приети от премиера. Резултатът - спорният законопроект се изтегля.
„Изключително съм недоволен с прокарваната линия, че министерството на транспорта трябва да има съвещателен глас - първо аз не бих го пропуснал. Сядате на спокойствие, всички заинтересовани страни, и го довеждате дотам, че секторът да бъде успокоен”, заяви Бойко Борисов.
Протестиращите напуснаха центъра на града. Час по-късно обаче защитниците на камарата обявиха протест на 4 юли.
„Оценяваме като поддаване на рекет от група превозвачи да се изтегли законопроектът и да се въздейства пряко върху законодателната власт на страната”, категоричен е Йордан Арабаджиев, който е изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи.
Бъдещите протестиращи също искат среща с премиера и предстои да видим дали транспортните фирми ще стигнат до общи решения.