Жители от три Благоевградски села на протест срещу открит рудник за добив на барит. Дейността още не е започнала, но хората са притеснени, че това ще замърси въздуха и почвата.

Хората от Лешко, Габрово и Падеш се опасяват, че в бъдеще една такава дейност ще замърси почвата, а от там и продукцията, която добиват. А преминаването на тежки камиони ще се отрази на инфраструктурата.

„Най-много ни притеснява шумът, взривовете, прахта, отровата, която ще попадне в растенията, водата, след разтварянето на този елемент, растенията, гората, зеленината, всеки знае, че едно дърво диша с листата, прахолякът пада по листата и то не може да диша – изсъхва. Както не може дървото без корени, така и ние не можем да живеем без гора и чист въздух вследствие на това замърсяване“, заяви Зорка Сукалинска от с. Лешко.

„Самосвалите се претоварват, защото, няма какво да се лъжем, че инвеститорът ще докара един голям камион и ще го натовари нормалната натовареност на ос. Те винаги гледат да печелят и излизат винаги с този аргумент – ние плащаме данъци, едва ли не, ако не са техните данъци – тук няма да има живот в малките населени места“, отбеляза Валери Качулски, кмет на с. Падеш.

Местните са предприели действия, за да не бъде направена кариера на това място.

„Ние подписваме изключително голям брой възражения и ги адресираме към РИОСВ, Басейнова дирекция, общинска и областна власт и ще следим отблизо прозрачността на този процес“, съобщи Ралица Каперска, с. Лешко.

Според инвеститора инвестиционното намерение е старо и до скоро не е имало възражения.

„Това е едно инвестиционно предложение, което може би е вече на 20 години. Първото проучване беше направено от едно държавно предприятие, после ние кандидатствахме и спечелихме. Поради някакви процедури се проточи до 20 години. Обикновено, където отидем и няма рудници или находища, почти всички хора имат някакво притеснение и то е нормално, където има някакви кариери, находища е малко по-малко притеснението, защото те са запознати с тази материя“, коментира инвеститорът Кирил Петров.

Инвеститорът каза още, че е готов за обществено обсъждане.

„Ние не се боим, защото при нас всичко е прозрачно, всичко е минало през инстанциите. Аз мисля, че един от основните проблеми е липсата на комуникация, както не само с инвеститора, но и с институциите, населените места, с всички“, допълни Кирил Петров.

Засега не е ясно кога намерението за добив на барит ще стане реалност. В момента тече процедура по получаване на разрешение за добив на барит.