Около 200 животновъди и земеделци символично блокираха Е-79 в района на Дупница. Фермерите са недоволни от неизплатените държавни помощи и заплашват да спрат движението с телата си, техника и животни.

Протестиращите нямат разрешение за блокиране на пътя за Гърция, но все пак част от тях застанаха на пешеходна пътека и полицаите спряха минаващите автомобили. 10 минути по-късно фермерите сами освободиха платното.

Шествието започна с обиколка на близките автокъщи. Обиколката се предвождаше от мъж, свирещ на гайда.

Според протестиращите, предишната браншова стачка в Кресна е имала нулев ефект. Затова бил планиран нов протест, който постепенно вървял към София, дори към Брюксел. Исканията са за генерални промени в животновъдството и свободен достъп до пасища, които към момента били отдадени на фирми.

Антон Георгиев е потомствен животновъд - има 150 овце и 15 кози. Отглежда ги в благоевградското село Покровник. Казва, че през последните 2 години семейството му живее на ръба на оцеляването, а намерението му да развие фермата не се осъществява.

„От две години насам ние вместо да га развиваме, ние намаляваме животните и така, понеже няма къде да пасат, няма кой, не ни обръща внимание въобще политици и там какви ли не”, казва мъжът.

В животновъдството въвел и сина си. „Сутрин ставаме в 5, лягаме си в 12, по цял ден ходим, тичаме, борим се за тях и накрая нищо за нас”, допълва 22-годишният Атанас Георгиев.

Основният проблем на Антон е липсата на места за паша, защото пасищата са раздадени на големи фирми в ущърб на обикновения животновъд. „Аз имах към 200 декара обработваеми площи и сега последната година май месец останаха 150, защото са застъпени”, казва още животновъдът, който два пъти е санкциониран, по думите му- неправомерно.

Според животновъда сумата от 5 лева субсидия на глава добитък е крайно недостатъчна за изхранването на животните.

Преди години Антон се отказва от животновъдството. Без животните изтърпява само няколко месеца. Сега е на път да се откаже отново, този път завинаги. Мъжът е на път да обяви фалит в края на годината.

Междувременно проверка на bTV в Закона за ползване на земеделските земи установи, че има важна промяна от 7 май 2014. Пасища и ливади се отдават по напълно нов ред, не от общините, а чрез комисия, назначена от областния управител. Част от земеделците не са запознати с промяната, а според запознатите, тя ще засили още повече кризата в бранша.