Софийската градска прокуратура (СГП) внесе в Софийския градски съд (СГС) обвинителен акт срещу бивши длъжностни лица от НДК - бившия изпълнителен директор Мирослав Боршош, без да бъде назован поименно, и бившия председател на съвета на директорите Валентин Кръстев, също неназован по име.
Обвиненията са в нецелево разходване на целеви средства, умишлена безстопанственост, сключване на множество неизгодни сделки, длъжностно присвояване и принуда.
Изпълнителния директор е обвинен, че е разпоредил 3,43 млн. лв. да бъдат платени за разходи, които не са свързани с дейностите, за които са били отпуснати.
В периода 16.01.2015 г. - 24.01.2017 г. е сключил договори с адвокатски дружества при наличие на назначени двама юрисконсулти, за изработване на уеб сайт и изготвяне на технически паспорти, при съществуващ сайт на НДК и изработени два технически паспорта на сградата. Така е извършена умишлена безстопанственост в особено големи размери и щетите за НДК са близо 390 хил. лв.
Разследването е установило, че той е отправил искане до Министерски съвет на НДК да бъдат предоставени автомобили за служебни цели, но още преди да се вземе решението, той е сключил лизингов договор за „Лексус” на стойност 14 199 лв.
МС все пак уважило искането му и предоставил за временно използване кола модел „Пежо 607”. Въпреки това Боршош не е прекъснал договора с „Лексус”, като даже го е подновил на следващата година, отново за 14 199 лв. В същото време НДК е разполагало с лек автомобил „Ситроен С4“ и с микробус “ Хюндай“.
За периода 24.11.2014 г. – 23.12.2015 г. изпълнителният директор съзнателно е сключил 15 неизгодни сделки, от които за НДК са настъпили значителни вреди в размер на 86 740 лв.
Обвинен е и за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. На 01.11.2016 г. присвоил чужди пари в размер на 3 971 999,52 лв., собственост на НДК, поверени му да ги управлява.
Другото длъжностно лице – председател на съвета на директорите е обвинен принуда при осъществяване на обществена поръчка за Европредседателството.
Той е принудил трима служители на НДК - членове на комисията за поръчката да занижат оценката по показателя „Техническо предложение“ на един от участниците в процедурата, и завишат оценката по същия показател на друг участник в процедурата, като е употребил за това заплашване.