В държавата съществува машина за репресия, а прокуратурата е само инструмент за реализацията на поръчките на изпълнителната власт. Така бившият военен министър Николай Цонев, заклеймен като „абсолютен престъпник”, обясни пред bTV въвличането му в едно от знаковите дела в страната за предлагане на подкуп и последвалото му оправдаване само преди ден.

Според Цонев процесът срещу него е бил резултат на политическа сглобка, която е целяла попадането му в „капан”, за да се оправдаят „цели на управляващите”. За нея едва ли обаче някой ще си признае, смята оправданият бивш министър, отказвайки да назове кой всъщност стои зад цялата схема.

Той заедно с финансиста Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров бяха арестувани като на филм на 1 април 2010 година по обвинение, че в съучастничество са дали 20 000 евро подкуп на следователя Петьо Петров, за да покрие факти около друго водено срещу Цонев дело (в период на серия показни арести тогава вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че и други съдии трябва да бъдат задържани, а ако съдебната система „не се очисти” сама, няма кой друг да го направи – бел. ред.).

Цонев цитира статистика, представена от Цветанов, която се е запазила в съзнанието му и според него е показателна за съществуването на „механизъм за репресиране на гражданите”. „За 24 часа и повече са задържани 54 824 души за година. След 3 седмици Цветанов казва, че криминалният контингент са 1977 души. Останалите какви са? Защо ги арестуваме?”, попита екс министърът.

Според бившия член на Тройната коалиция доказателства за участието му в схемата „министър-финансист-съдия” липсват. От нищото е изникнал и следователят Петьо Петров, назначен по делото, по което Цонев „би трябвало да се спасява”. Петров е и основният свидетел в процеса, твърдейки, че парите са му предлагани за ответната услуга.

Обяснението на Цонев за включването му като брънка от престъпна верига е фактът, че зад него не е стояла силна икономическа групировка, а свършеното за година във военното ведомство вероятно е раздразнило някой.