Предпазването от еболата е въпрос преди всичко на организация, която трябва да се реализира от граничните власти. Те трябва да знаят, че всеки от региона на Западна Африка трябва да бъде подлаган на по-специален медицински режим. Това заяви пред bTV директорът на инфекциозното отделение във ВМА проф. Камен Плочев.
Вчера той бе първият човек, който публично се осъмни, че пациентът, завърнал се от Сиера Леоне, е заразен с вируса на ебола. „Да ви кажа, правичката, не ми прилича много на ебола”, коментира професорът часове преди да резултатите от лабораторното изследване.
Сега, след като ситуацията вече е спокойна, той каза, че до голяма степен се е доверил на интуицията си. Трябва да се отбележи, че шефът на инфекциозното отделение на ВМА е сред българските медици, виждали болестта на живо. Медикът обясни, че пациентът не е имал характерна клинична картина, която се наблюдава при еболата.
Уточни, че екипът му нито за миг обаче не е изключвал възможността 57-годишният мъж да е заразен именно с ебола. Днес стана ясно, че всъщност човекът е болен от малария. ”Маларията е много по-малкото зло, имаме лекарства и се лекува”, заяви професорът. Той изказа задоволството си от работата на колегите си, тъй като нито един член на неговия екип не е отказал да работи с болния.
Попитан дали ебола всъщност не е средство за печелене на пари от фармацевтичните компании, професорът заяви: „Пари се печелят от нещастие и пороци. Болестта е нещастие. Болните са нещастни хора и те са готови всичко да дадат, за да се излекуват. Дали това се прави – не мога да отговоря. Много профанизираме професията, аз не искам да работя такава професия”.