Всичко, което ще чуете до вторник, са само слухове, беше казал Кирил Петков. И наистина във вторник имената вече са на масата на преговорите.
Предложените министри ще трябва да изпълняват управленска програма, която обаче е не за четири години, а само за 18 месеца поради сложността на политическата обстановка.
Съставът на кабинета е микс - политически лица и експерти, като нито един от тях обаче не е компромис и не е съгласуван с партия ГЕРБ, обявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ.
Въпреки че ще искат това да е кабинет на малцинството с подкрепа от страна на ГЕРБ, ще се погрижат да запазят баланса и ще им предложат повечето от парламентарните комисии. Ще разговарят и с други формации, особено по програмата, посочиха още от ПП-ДБ.
Кабинетът и министрите в него бяха представени от номинирания за премиер.
„Приемам тази номинация с ясното съзнание за това, колко е тежка задачата, с която трябва да се нагърби едно правителство в условия на противопоставяне - да търсим подкрепа от всички политически сили. Ние не участваме в преговори за персоналния състав на кабинета с ГЕРБ и с другите сили“, каза акад. Николай Денков, който е номиниран за премиер.
Проектът на кабинет е логична трета стъпка след законодателната и управленската програма, обявиха от коалицията.
„Обещанията преди изборите трябва да бъдат спазвани и след изборите. Ние нямаме право да подменим вота на 620 000 граждани - затова без подкрепа за първи мандат и без съвместен състав във втория мандат“, заяви от своя страна и съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
Лидерите са готови да направят крачка назад в името на експертността. „Защото разбираме, че едно правителство на малцинството ще зависи от тила - парламентарния тил, който ще осигурява подкрепата“, каза съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
В замяна на подкрепа за кабинет на малцинството, ПП и ДБ са склонни да жертват част от парламентарните комисии, за да има контрол върху министрите, както и да заработи парламента. Защото основната работа ще е в Народното събрание, смятат от „Демократична България“.
„Днес представяме цялостно усилие за възстановяване на парламентарната република“, заяви и другият съпредседател на „Демократична България“ Атанас Атанасов.
„Много е важно в момента България да има кабинет, и то не какъв да е, а реформаторски настроен, който да се справи във вътрешен и външен план“, отбеляза Владислав Панев.
Програмата на проекта за кабинет „Денков“ вече е изпратена на ГЕРБ. Планира се и среща с тях в търсене на подкрепа за законодателната и управленската програма.