Плащания за 90 млн. евро по Оперативна програма „Регионално развитие” е спряла Европейската комисия. Това става ясно от съобщение на пресцентъра на Министерството на регионалното развитие, разпространено в сряда. Часове по-рано, във вторник вечерта, Ширин Уилър, говорител на еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан, потвърди, че ЕК е спряла средства по програмата.
В съобщението на ведомството като основна причина за спирането на парите се посочват проекти, реализирани между 2010 г. и 2013 г. по време на управлението на ГЕРБ. В този период от време Регионалното министерство се оглавяваше от Росен Плевнелиев и Лиляна Павлова, която го наследи, след като той бе избран за президент.
Реакцията на Борисов дойде по-късно от кулоарите на парламента. Констатациите на ЕК в одитния доклад за нарушения по ОП „Регионално развитие" за 2010-2013 г., той обясни с грешки на администрацията, които са коригирани. „Тотално, при ГЕРБ няма нито една спряна програма, докато сега падат цели програми”, коментира бившият премиер в парламента.
От ведомството уточняват, че са прекъснати плащанията по приоритетни оси 1 и 3 - „Интегрирано устойчиво градско развитие" и „Устойчиво развитие на туризма" във връзка с междинни искания за средства подадени на 3 април и 27 май 2014 г. Министерството е било уведомено за мярката с писмо на Генерална дирекция „Регионална и градска политика" на ЕК от 3 юни.
Плащанията към бенефициентите по останалите приоритетни оси „Регионална и местна достъпност", „Местно развитие и сътрудничество" и „Техническа помощ" на ОПРР продължават.
До края на месеца се очаква решението на ЕК за средствата по програма „Околна среда", замразени по-рано тази година. Решението за финансирането на екологичната програма се бави заради предприета допълнителна проверка у нас на експерти на комисията.
От министерството посочват, че мярката е временна и е свързана с констатациите от рутинен одит на ОП „Регионално развитие" 2007-2013 г., извършен в началото на април 2014 г. от одитори на ГД „Регионална и градска политика".
От ведомството информират, че към днешна дата в Управляващият орган на ОПРР не е получен предварителен одитен доклад.
Говорителят на еврокомисаря по регионалната политика обясни, че подробности ще бъдат съобщени до края на седмицата. В писмото на ГД „Регионална и градска политика" са представени обобщени констатации от проверката, но не са описани детайлно констатираните нарушения, изтъкват от министерството на Десислава Терзиева. Нередностите са извършени по процедурите за обществени поръчки, проведени от четири бенефициента: общините Бургас и Асеновград, УАСГ и НСПБЗН-МВР.
Подробни аргументи за констатациите и съответни препоръки се очаква да бъдат представени в предварителния одитен доклад, който ще бъде получен в Управляващия орган до края на седмицата.
Съгласно писмото, за да бъдат извършени плащания по двете оси, е необходимо да бъде направена повторна проверка на обществени поръчки на договорите по приоритетни оси, както и подобряване на контролните механизми за предварителен и последващ контрол на обществените поръчки и изготвяне на допълнителни указания към бенефициентите по процедурите за обществени поръчки.
От Министерството на регионалното развитие съобщават, че във връзка с дадените препоръки Управляващият орган на ОПРР започва подготовката за повторна, последваща проверка на процедури за обществени поръчки, по договори, финансирани от приоритетни оси 1 и 3.
Работи се и по допълнителни инструкции към бенефициентите по отношение на процедурите по ЗОП, включващи най-срещани нарушения при подготовката и провеждане им. Започнал е преглед и актуализация на процедурите и контролите за предварителен, текущ и последващ контрол на обществените поръчки от страна на Управляващия орган, уверяват от министерството.
Рекордьори по санкции
Рекордьор по санкции е бургаският проект за интегриран градски транспорт. Той включва нови рейсове, изграждането на 20 километра бърза автобусна линия, велоалеи, автогара и надлези общо за 67 милиона евро. 1/3 от така нареченото „метро на колела" вече е готово и всичко е консултирано с Брюксел.
„Тези експерти от ЕК две години буквално живяха в Бургас и подготвиха всички тези процедури, по които община Бургас кандидатства и изпълнява. И те са нашия гарант”, заяви кметът на Бургас Димитър Николов.
С близо 4 милиона евро от Европа в Строителния университет в София са построили 4 асансьора за инвалиди, сменили са дограмата и са оправили библиотеката. Разменили са 70 хиляди страници документация с Брюксел, за да докажат разходите.
"Бяха откривани някои слабости при актуването, грешки, които с препоръките оправяхме веднага. Затова не сме наказвани и не са търсени финансови санкции", поясни ръководителят на проекта проф. Йордан Радев.
Лиляна Павлова: Не сме виновни!
„ГЕРБ не е виновен за спрените средства по Оперативна програма „Регионално развитие”, заяви на брифинг в парламента депутатът от ГЕРБ и бивш министър на регионалното развитие Лиляна Павлова.
„Това се случва не защото ГЕРБ е виновен, както удобно е написано в опорните точки. ГЕРБ не е виновен. В периода 2009-2013 г. България нямаше нито едно спряно или замразено европейско финансиране”, заяви Павлова.
Тя обясни блокирането на плащанията с „една година работа по инерция, липса на компетентност и на добра комуникация, непрозрачност, непрогнозируемост и недоверие в европейските ни партньори”. „Постигна се срив в доверието и в управленските системи и се оказахме в ситуация, че няма кой да отстои националния интерес”, добави депутатът и прогнозира спирането на милиарди левове по други оперативни програми.
„Няма вина на предишното правителство, нито става дума за стари плащания, за което е виновна дадена община”, коментира Павлова.
„Посланието е ясно – няма доверие в институциите, че ще оправят проблемите и ще се защитят. Това е наказание за България – и заради „Южен поток”, и за цялостната тенденция в енергийния сектор в неспазването на законите, в нивото на корупция”, заяви Лиляна Павлова.