В третия ден след взривовете в оръжейните складове край Петолъчката, издирването на изчезналите работници не доведе до успех. По думите на окръжния прокурор на Ямбол Георги Ханджиев възможно е някой от тримата служители в неизвестност да е бил извън сградата на цеха в момента на основната експлозия, което съхранява надеждата за откриване на оцелели.
Ханджиев обаче съобщи, че при неколкократните огледи с бронирани машини на територията на складовете са намерени малки части от тела, за които още не се знае дали са човешки.
„Ще се вземат ДНК проби и ще видим първо това дали е от хора. Ако е от хора, от кои хора - един ли е, двама ли, трима ли,” добави той.
Близките на пострадалите в цеха са изнервени от липсата на допълнителна информация и дори заплашиха държавата със съд. Някои от тях твърдят и че им е оказван натиск, за да мълчат пред медиите.
"На мястото на взривения цех в склада за боеприпаси край Петолъчката, има кратер, дълбок 3-4 метра". Това заяви пред bTV окръжният прокурор на Ямбол Георги Ханджиев. "Бетонните стени ги нямаше, сградата, където е бил взривът, я нямаше".
Втори екип от сапьори влезе тази вечер на територията на взривените цехове
за обезвреждане на боеприпаси край ямболскто село Лозенец. Очаква се те да обезопасят района, за да могат разследващите отново да огледат мястото на инцидента.
Специалисти от Министерството на отбраната три пъти са влизали в епицентъра на взрива, в разрез с правилата, за да търсят изчезналите мъже, но са намерили единствено останки от тела.
Прокуратурата предполага, че
експлозивите са били по-голямо количество, отколкото е позволено да се съхранява в този склад
"Нещо страшно е било", потвърди и заместник-министърът на отбраната Валентин Радев. Той три пъти е влизал във взривения завод за боеприпаси, което е било в нарушение на правилата, с надеждата изчезналите хора да бъдат намерени, но до момента няма никаква следа от тях.
"Взривът се е предавал от цех в цех, всичко е унищожено", заяви още Валентин Радев.
Според главния прокурор на Ямбол при изграждането на такива съоръжения отстоянието и преградите между тях не трябва да позволяват експлозиите от едно помещение да се прехвърлят в друго.
Едно от нарушенията на правилата за безопасност обаче се оказало за добро. Употребата на мобилни телефони в барутните складове е забранена, но именно те са спасили живота на двамата най-тежко ранени работници. Екип от „Военна полиция” - Сливен първи се отзовава на молбата им за помощ по телефона.
В този момент складът е обхванат от пламъци, а експлозиите продължават. Военните експерти доближават епицентъра на експлозиите със седемтонен високопроходим автомобил със специална мембрана срещу взривове. Намират първия пострадал близо до входа на склада с четири счупени ребра и лява ръка, напълно неадекватен.
Днес военните посетиха болницата в Сливен, за да попитат за състоянието на спасените от тях мъже. А след това се завърнаха край Петолъчката с далеч по-безопасна мисия - да пазят района на взрива от влизане на гъбари и туристи, излезли на разходка в хубавото време.
Каква е причината и кой е отговорен за станалия взрив - това сега са основните въпроси пред прокуратурата
която дотук е установила, че складът е проверяван цели шест пъти.
След като стана ясно, че работниците, обезвреждали боеприпасите, са нискоквалифицирани, Валентин Радев заяви, че от военното министерство отдавна настояват на такива позиции да се наемат висококвалифицирани работници: "В България има такива кадри, но не видях да са наети".
"Има дефицит на кадри, средните училища, които подготвят такива специалисти бяха закрити", допълни темата Божидар Василев, директор на сектор "Контрол над общоопасните средства" в ГД "Охранителна полиция".
Собственикът на склада потвърди пред журналисти, че обучението, което минават кандидатите за работа, продължава четири дни. Той обаче беше категоричен, че всеки назначен служител е одобрен от сектор "Контрол над общоопасните средства" на МВР и инспекцията по труда, а проверките в завода са ежедневие.
Издирването на работниците продължава трети ден, а вчера окръжният прокурор на Ямбол Георги Ханджиев съобщи, че е почти сигурно да има жертви при взрива. Допуска се, че е възможно телата на тримата мъже да са напълно унищожени следствие на мощния взрив и опустошителния пожар, който се е разразил веднага след него.
Девет от общо осемнайсетте ранени при взривовете остават в болницата, състоянието има е стабилизирано.
Все още остава затворен основният път Сливен - Бургас. Движението в 3-километровата рискова зона между "Петолъчката" и Венец е преустановено, като са в сила няколко обходни маршрута, заяви Областният управилет на Ямбол Димитър Иванов.
Шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров уточни, че в момента, в който бъде уведомен, че няма опасност за преминаващите автомобили, до 30 минути движението ще бъде възстановено.
Над 160 от 350 къщи в село Лозенец са пострадали от взривната вълна. В Стралджа само седем обществени сгради.
"Пораженията са преди всичко върху прозорци и тавани", заяви кметът на Стралджа Митко Андонов. Собственикът на цеха е уверил кмета, че ще обезщети хората, както и че има застраховка към трети лица.
Пари срещу мълчание
Близки на пострадали в цеха твърдят, че им е оказван натиск, за да мълчат пред медиите. Семействата на пострадалите в Стралджа и Лозенец разказват, че още снощи са минали близки на собственика на завода и са им раздавали пари срещу мълчание.
Единият от мъжете е Димитър Караколев - бивш служител на "Контрол на общоопасните средства", който след като миналата година се пенсионира, веднага започва работа като директор в склада. Вторият мъж е чичо на собственика Десислав Делев. Предлаганите суми са били между 500 и 1 000 лева.
Караколев отказа да разговаря с екипа на bTV. От Областната дирекция на МВР в Ямбол потвърдиха, че до края на миналата година той е бил техен служител в служба КОС - Стралджа, която отговаря за контрола на работата в цеха. Роднини на служителите разказаха, че след напускането си, Караколев веднага е започнал работа на висок пост във взривилия се цех, но по-късно отрекоха да са били предупреждавани да мълчат.