След като КЗК спря сделката с „Инерком”, продажбата на активите на ЧЕЗ у нас е под въпрос. Според експерти мотивите на антимонополната комисия са спорни и създават ограничения и за кандидатите, различни от Гинка Върбакова.

Енергийният министър Теменужка Петкова обаче увери, че ситуацията не създава риск за енергийната сигурност на страната.

Въпросите около сделката все още са повече от отговорите.

От централата на ЧЕЗ в Прага обясниха за bTV, че най-напред ще направят задълбочен анализ на решението на антимонополната комисия и след това ще преценят следващите си стъпки. Дали „Инерком” ще обжалват забраната от антимонополната комисия остава ключовият въпрос.

От една страна компанията на Гинка Върбакова имаше девет месеца за да плати сумата от 340 млн. евро. В противен случай губеше внесената гаранция от 5 млн. евро. В зависимост от договора обаче спирането на сделката от КЗК може и да спаси „Инерком” от загубата на тези пари.

Ако сделката пропадне, ЧЕЗ най-вероятно ще потърсят вторият кандидат за активите на компанията в България, а именно „Индия пауър”.

В Прага също очакват развитие. Според журналиста Ондрей Кутник обстоятелствата създават трудности за мениджърите на чешката компания. „Ситуацията за ЧЕЗ и правителството ни не е комфортна, защото тази сделка се подготвяше повече от една година и сега – нищо”, казва той.

Дори сделката с „Инерком” да пропадне, ЧЕЗ неведнъж даде да се разбере, че ще изтегли бизнеса си от България.

Според експертите у нас най-важен е въпросът дали „Инерком” ще обжалва решението на КЗК. По думите им в мотивите на комисията има „дефекти”, които могат да паднат в съда.

А докато ЧЕЗ не продаде бизнеса си в България, чешката компания продължава да снабдява с ток над 2 млн. домакинства в Северозападна България.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement