Издирването на двамата затрупани миньори от свлачището в рудник "Ораново" край Симитли продължава и в сряда. Инцидентът, при който загинаха други двама, стана вчера сутринта

Спасители на смени близо 20 часа се опитват да разчистят тунела и да стигнат до затрупаните хора на над 300 метра.

Валери Манов, който е управител на рудника, обясни, че скалната маса и калта няма как да се извадят освен на ръка:

„Огромният скален масив е паднал изненадващо от височина над 100 м. Изработката на галерията е по паспорт, а при подобно падане няма крепеж, който да не поддаде.”

Кметът на община Симитли Апостол Апостолов коментира, че след инцидентите от 2007 година, когато също загинаха миньори, нищо не се е променило. "В мината цари разруха и условията на труд са лоши. Над 160 предписания са направени от охраната на труда, но те очевидно не се спазват", каза той.

Апостолов добави, че вероятно несигурният пазар на въглища води до това управата на „Ораново” да не заделя за капиталовложения за подобряване на условията на труд в рудника. „За мен това не е оправдание, човешкият живот е най-ценен.”

По думите на кмета на Симитли вина за поредния инцидент може да има не само човешката грешка и недобрите условия на труд, но и някаква форма на природно бедствие. „Имали сме пререкания с управата, имало е оплаквания от работници”, добави кметът.

Според местните хора „Ораново” е един от най-опасните и трудоемки рудници.

Планира се на днешното си заседание правителството да обсъди възможността за подпомагане на семействата на миньорите, които загинаха в рудник Ораново. Във вторник социалният министър Хасан Адемов съобщи, че вече е наредил отпускането на еднократна помощ на семействата им от 325 лева, както и подпомагането им за погребенията на загиналите миньори.

Вчера следобед бяха извадени телата на 40-годишния Асен Стойнев и 45-годишния Христо Младенов.
 Междувременно стана ясно, че е започнато досъдебно производство срещу неизвестен извършител. Разпитани са свидетели и са снети обяснения.