Нова снимки показват пробиви в защитната ограда по границата на България с Турция. Те са предоставени на bTV от граничари, помолили да запазим самоличността им в тайна. Хората в пограничните селища разказват, че мигрантският натиск се увеличава.

Снимките са направени преди дни. Дупки се появяват навсякъде по трасето, а патрулите ги затварят с камъни, пръчки. Някои завръзват и с колани, свински опашки и канап. Най-уязвими са местата, където няма видеонаблюдение.

В селата Добрич и Златиница знаят точно откъде минава трафикът. Според местните в изоставена къща в село Златиница няколко пъти се крият групи нелегални мигранти.

Изоставена къща
Снимка: bTV


Само на километър от браздата Голям Дервент е първа цел на трафикантите. Това е родното село на граничния полицай Петър Бъчваров, който беше застрелян при дежурство над селото на 8 ноември. След това държавата обяви война на каналджиите. Два месеца по-късно хората са обезверени.

„Край няма, трябва да сме подготвени за всичко“, каза Иван Францъзов, кметски наместник на село Голям Дервент.

По темата имаше реакция и от министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев.

„Бяха отпуснати половин милион и военните активно ремонтираха най-тежко засегнатите участъци. Тази ограда се преодолява точно за минута. Така че дали по нея има, или няма дупки, това не ни помага особено много при справянето с мигранския натиск. Помага ни техниката, която стои зад оградата. Възстановихме огромна част от тази техника. Раставили сме сили навсякъде и както казах, благодарение най-вече на доброто взаимодействие с турската страна, опитите към момента за проникване са сведени до под 200 на дневна база“, каза Демерджиев.

Според местните мигрантският натиск се увеличава
Снимка: bTV

А тоновете дрехи и вещи, изхвърлени от нелегалните мигранти, доведоха до нов бизнес в региона. Хора от селата ги събират и продават по пазарите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement