Притеснение сред лекари и лични лекари – как ще се случва издаването на направление за PCR тест. Медиците се питат ще имат ли лимит направленията, какви тестове ще бъдат използвани, кой ще ги плати.
Валентин и внучето му идват на профилактичен преглед в столичният VIII ДКЦ. Днес ступване пред кабинетите няма, споделят, че не е било така предишните дни. „Няма дисциплина у хората – разстояния маски, шлемове, трудна работа за българина“, добави мъжът.
При наплив от пациенти за направления за PCR тест, мерките ще останат същите – маски и дезинфекция, дистанция е невъзможна, казва д-р Беремлийска.
„Не мога да си представя как ще бъде спазено всичко, така че да няма недоволни, критериите дано ги изработят разбираеми за пациентите, за да не се обидят на нас“, коментира личният лекар.
Според председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София – д-р Георги Миндов, колегите му работят при повишен риск – идва грипът, а COVID-ът остава. По думите му кабинетите се превръщат в „развъдник на инфекцията“.
„Да не идват болни пациенти в кабинетите ни, а ако идват – ние да сме предпазени. не е редно да се смесват с общия поток, ние да сме предупредени, а не като влезе и аз съм наполовина съблечен, с една маска и той да ми каже: „Аз съм с тези симптоми“, коментира медикът.
Доктор Миндов настоява джипитататa да назначават електронно тестове за COVID на пациенти със симптоми. Личните лекари искат Да се осигури възнаграждение за работата им с пациенти, за които има вероятност да са инфектирани, както и за тяхното наблюдение и лечение в периода на изолация. Чака се решението на здравното министерството.