Заради мерките покрай коронавируса у нас са регистрирани 10 пъти по-малко случаи на остри заразни болести в сравнение със същия период на миналата година. Данните изнесе в „Тази сутрин“ председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София д-р Георги Миндов и допълни, че статистиката показва, че противоепидемичните мерки работят.
Той настоява с колегите му да могат да назначават електронно тестове за COVID на пациенти със симптоми.
„От началото на пандемията получихме по две маски, като частни лица сами подсигуряваме предпазните си средства. Натискът е голям – от деца, които се връщат от училище, действително заразени с COVID, които ние наблюдаваме в условията на домашна карантина и др.“, добави д-р Миндов.
По думите му цари голямо безпокойство сред колегите му относно условията за назначаване на PCR тест. „Кабинетите ни се превръщат в развъдник на COVID инфекцията, включително ще унищожи личните лекари физически“, допълни той и уточни, затова настояват за електронно назначаване на проби.
Д-р Миндов уточни, че спрямо симптомите лесно могат да се назначат изследвания дори по телефона, защото личните лекари познават пациентите си. „Тук става въпрос за електронно назначаване, трябва да се помисли и за заплащане. Ние не искаме тези 1000 лв., искаме да ни се плаща за конкретна работа, която вършим“, заяви медикът.
В столичното XVIII ДКЦ в сутрешните часове нямаше струпване на хора. Пациентите посочиха, че ако имат възможност тестът за коронавирус да се издаде електронно, ще се възползват. Управителят на лечебното заведение коментира, че всеки ден посещаемостта е различна, но не очаква засилен поток от болни пред кабинетите на джипитата.
По думите му лекарите са притеснени, защото няма ясни критерии за назначаване на PCR тест.
Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в столицата уточни, че личните лекари ще могат да изписват направления за проби, едва след като стана ясни критериите на здравното министерство.