Преди дни американец стана първият човек в света с присадено сърце от прасе. Как българските експерти коментират световния медицински пробив и кога новият метод може да се приложи у нас?

57-годишният Дейвид Бенет премина успешна 7-часова експериментална процедура в болница в Балтимор. Трансплантацията е била неговият последен шанс за живот, въпреки че дългосрочните ѝ ефекти все още не са известни. Според проф. Генчо Начев тази операция е кулминацията на всички усилия, положени в тази област през последните 50 години.

„Независимо какво ще стане с този пациент това е началото на нова ера. Един изключителен успех за човечеството, защото ако това се наложи, ако се етаблира този метод, всички тези мъки по намиране на донор, недостигът на органи и умиране на хора заради липсата, ще останат в миналото като един неприятен спомен“, заяви проф. Начев.

С напредването на науката и на базата на генно инженерство се създадат животни, чиито органи да не се отхвърлят, когато се трансплантират на човек.

„Още преди 35-40 г. беше установено, че най-близко до генома на човека е прасето и оттогава се работи в тази насока. Това е първият случай в човешката история да се използва сърце от генно моделирано прасе. Там е важно не само да не се отхвърля, но и да не нараства сърцето, защото сърцето на свинята става по-голямо, отколкото е необходимо на човека. Рано е още да говорим кога ще дойде у нас. Няма да е по-рано от 5 години, даже това е изключително оптимистичен срок“, добави той.

Специалистите са категорични, че биологични клапи за сърце, изработени от телешки и свински перикард, се използват от години в медицината, но не и цели органи. Именно това прави тази трансплантация толкова сензационна.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement